Najlepsze gadżety Jamesa Bonda. Wybraliśmy siedem sprzętów agenta 007

Najlepsze gadżety Jamesa Bonda. Wybraliśmy siedem sprzętów agenta 007
24.09.2022 17:021 / 8
Najlepsze gadżety Jamesa Bonda
Najlepsze gadżety Jamesa Bonda
Źródło zdjęć: © Casino Royale

Szpiegowskie gadżety stanowią istotna część filmowych zmagań Jamesa Bonda. Pomysłowa, często śmiercionośna technologia, wielokrotnie pomagała tajnemu słudze Jej Królewskiej Mości ratować świat. Oto nasze zestawienie najbardziej pamiętnych gadżetów, w które Q wyposażył agenta 007.

Siódemka to wyjątkowa liczba, która po dwóch zerach – stanowiących w MI6 licencję na zabijanie – została przyznana najpopularniejszemu szpiegowi na świecie. Z tego względu wybraliśmy właśnie siedem gadżetów, które pomagały Bondowi w potyczkach z największymi wrogami.

Walizka – Pozdrowienia z Rosji (1963)

2 / 8
Walizka Jamesa Bonda
Źródło zdjęć: © SD Studios
Walizka Jamesa Bonda

Ta czarna skórzana walizka jest pierwszym prawdziwym gadżetem w całej serii. W środku ukryte jest 20 sztuk amunicji, 50 złotych suwerenów, nóż, składany karabin snajperski AR7 z celownikami na podczerwień oraz puszka talku wypełniona gazem łzawiącym. "Paskudny mały prezent świąteczny" – zauważa z zawodową dumą guru gadżetów Q.

Urządzenie do oddychania – Operacja Piorun (1965)

3 / 8
Urządzenie do oddychania
Źródło zdjęć: © Operacja Piorun
Urządzenie do oddychania

W swojej czwartej przygodzie na dużym ekranie Bond schodzi pod wodę, stając do walki z rekinami ludojadami i oszalałymi na punkcie harpunów hordami SPECTRE. Wypełnione awaryjnym zapasem tlenu urządzenie pozwala mu oddychać nawet przez cztery minuty. Brytyjska marynarka wojenna była pod takim wrażeniem, że poprosiła filmowców o specyfikację, tylko po to, by dowiedzieć się, że to niedziałający rekwizyt.

Zegarek Rolex – Żyj i pozwól umrzeć (1973)

4 / 8
Zegarek Rolex
Źródło zdjęć: © Żyj i pozwól umrzeć
Zegarek Rolex

Ten Rolex Submariner 5513 zmodyfikowany przez Q wytwarza pole magnetyczne zdolne do odbicia pocisku z dużej odległości, a nawet rozpinania sukienki. W jego ramce wbudowana jest również miniaturowa piła, dzięki której 007 może rozciąć swoje więzy i uciec przed nieuchronną śmiercią.

Pióro wieczne – Ośmiorniczka (1983)

5 / 8
Pióro wieczne
Źródło zdjęć: © Ośmiorniczka
Pióro wieczne

To ekskluzywne pióro wieczne Montblanc jest wypełnione szpiegowskimi dobrami. Jego smukła, 18-karatowa, platerowana obudowa skrywa odbiornik, który pozwala Bondowi śledzić miejsce pobytu jajka Fabergé. Wbudowana słuchawka działa w połączeniu z pluskwą w jajku, pozwalając 007 podsłuchiwać równie istotne dla fabuły rozmowy między złoczyńcami. Zbiornik zawiera również miarkę kwasu azotowego, zdolną do przepalenia krat w oknie.

Golarka wykrywająca pluskwy – Zabójczy widok (1985)

6 / 8
Golarka wykrywająca pluskwy
Źródło zdjęć: © Zabójczy widok
Golarka wykrywająca pluskwy

W pierwszych filmach Sean Connery ręcznie przeszukiwał otoczenie, zaglądając pod klosze i sprawdzając grzbiety ram obrazów. Wcielenie Rogera Moore'a ogranicza to zamieszanie dzięki temu wykrywaczowi pluskiew zamaskowanemu w obudowie elektrycznej golarki Philipsa. Rozwiązanie z pewnością przydałoby się podczas wyjazdów turystycznych do hoteli.

Eksplodujący długopis – GoldenEye (1995)

7 / 8
Eksplodujący długopis
Źródło zdjęć: © GoldenEye
Eksplodujący długopis

Na swoją debiutancką misję Pierce Brosnan zostaje wyposażony tego pozornie nieszkodliwego Parkera. W rzeczywistości zawiera on granat klasy czwartej. Uzbrojenie następuje po trzykrotnym, szybkim kliknięciu długopisu. Trzy kolejne szybkie kliknięcia rozbrajają broń. Zgodnie z prawami filmowej ironii wpada on w ręce nałogowego zbieracza długopisów Alana Cumminga, dając nam jedną z bardziej suspensowych scen kina z udziałem przyborów do pisania.

Okulary rentgenowskie – Świat to za mało (1999)

8 / 8
Okulary rentgenowskie
Źródło zdjęć: © Świat to za mało
Okulary rentgenowskie

Te cudowne okulary z niebieskimi szkłami pozwalały Bondowi przeskanować pokój, aby zobaczyć, kto nosi ukrytą broń. Włączając w to panie skrywające broń w swojej bieliźnie. Prowokacyjna scena, pewnie by nie przeszła w dzisiejszym klimacie, tym bardziej biorąc pod uwagę zawadiacki uśmieszek odtwórcy głównej roli Pierce’a Brosnana.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)