Nawet pięciolatki mogą nauczyć się obsługi komputerowej myszy

Nawet pięciolatki mogą nauczyć się obsługi komputerowej myszy

Nawet pięciolatki mogą nauczyć się obsługi komputerowej myszy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.02.2011 08:24, aktualizacja: 21.02.2011 10:24

Dzieci najszybciej uczą się obsługi myszy komputerowej między 6. a 7. rokiem życia. Ale posługiwania się myszą łatwo można nauczyć też pięciolatka. Liczy się czas poświęcony na naukę, a nie wiek dziecka - poinformował portal Ohio State University.

Zespół naukowców z USA i Australii pod kierownictwem terapeuty dziecięcego prof. Alison Lane z Ohio State University przeprowadził badania dotyczące umiejętności posługiwania się przez dzieci sprzętem elektronicznym na przykładzie myszy komputerowej. Testom poddano 22. dzieci z Australii w wieku od 5 do 10 lat.

Naukowcy sprawdzali takie umiejętności, jak koncentracja na kursorze, przesuwanie obiektów, odnajdywanie pól, w które należy kliknąć. Dzieciom objętym eksperymentem przedstawiono specjalnie napisaną grę komputerową Chipmunk Fun, w której trzeba było w czasie 2. sekund odnaleźć, rozpoznać i policzyć ukryte na ekranie pyszczki wiewiórek. W grę każde dziecko mogło zagrać 6 razy, przy czym za każdym razem zmieniano liczbę wiewiórek, ich wielkość oraz lokalizację na ekranie.

Jak stwierdziła prof. Lane działanie dzieci w teście zależne było od ich wieku - młodsze skupiły się na samej zabawie czyli odnajdywaniu wiewiórek, dla starszych ważniejszy był wynik czyli policzenie jak największej ich liczby w ciągu 2. sekund. W trakcie testu nie wykryto żadnych różnic między chłopcami i dziewczynkami w szybkości i dokładności posługiwania się myszą. Jednak badacze stwierdzili, że dziewczynki posługują się myszą ostrożniej i delikatniej, podczas gdy chłopcy robią to zdecydowanie częściej i gwałtownie.

Zespół Lane stwierdził, iż największy wzrost umiejętności w posługiwaniu się myszą następuje u dzieci pomiędzy 6. a 7. rokiem życia. Dzieci szybko uczą się także pomiędzy 8. a 9. rokiem życia, ale po ukończeniu 9 lat ich zdolność do nauki stabilizuje się na równym poziomie.

Jednak nawet pięcioletnie dzieci szybko uczą się posługiwania myszą. Czas nauki nie może być jednak krótszy niż tydzień, a im dłużej on trwa, tym wyższe umiejętności uzyskuje dziecko, niezależnie od wieku. Ćwiczące ponad tydzień 5 -latki lepiej opanowały mysz niż 7-8 latki po 2-3 dniach nauki. Z kolei czas reakcji u dzieci przy posługiwaniu się myszą skraca się w szybkim tempie między 6. a 7. rokiem życia, osiąga najwyższy poziom około 8. roku i później stabilizuje się.

Wyniki badań zespołu prof. Alison Lane są zaskoczeniem zarówno dla psychologów jak i samych ekspertów - informatyków. Dotychczas przyjmowano, że nauka posługiwania się sprzętem elektronicznym, a zwłaszcza komputerowym, nie powinna rozpoczynać się wcześniej niż około 7 roku życia. Przyjmowano, iż dla młodszych dzieci komputery są po prostu zbyt trudne do opanowania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)