Naukowcy znaleźli geny odpowiadające za wiek reprodukcyjny u kobiet
Chociaż średnia długość życia ciągle rośnie, wiek reprodukcyjny kobiet nie ulega większym zmianom. Naukowcy zidentyfikowali zestaw genów odpowiadających za taki stan rzeczy.
Menopauza, czyli ostateczne zatrzymanie cyklu menstruacyjnego, od zawsze dotyka kobiet wieku 45-50 lat. Wyniki badania opublikowanego na łamach Nature, pozwoliło zidentyfikować nieznane dotąd kombinacje 290 genów, które razem decydują o rozpoczęciu okresu przekwitania. Wnioski wyciągnięto na bazie analizy profili genetycznych 200 tysięcy Europejek
Jedną z kierowniczek badań była Eva Hoffmann z Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze. Jak twierdzi: "W ciągu ostatnich 60 lat średni wiek duńskich kobiet rodzących pierwsze dziecko wzrósł z 23 do 29 lat. Oznacza to, że więcej osób zmaga się z niepłodnością i wymaga usługi zapłodnienia in vitro. (…) Nasze działania pozwoliły zidentyfikować nowe cele, które mogą prowadzić do poprawy leczenia niepłodności".
Biolodzy uważają, że w przyszłości przez odpowiednią modyfikację genów będą w stanie opóźnić moment nadejścia menopauzy. Na razie dokonali tej sztuki podczas eksperymentów na myszach. Wyeliminowanie u gryzoni genu CHEK2 doprowadziło do przesunięcia końca okresu prokreacyjnego aż o 25%.
Jednak nawet bez tego uzyskane wyniki mają ogromne znaczenie dla medycyny. Znajomość odpowiednich genów pozwali na skuteczne przewidywanie problemów z płodnością i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Nie chodzi tylko o szansę na zajście w ciążę. Wkroczenie w wiek poreprodukcyjny oznacza zmiany w całym organizmie. Naukowcy odkryli, że opóźnienie menopauzy chroni przez cukrzycą typu 2., osteoporozą, jak również niektórymi rodzajami nowotworów.
"Widzimy, że geny, które odgrywają kluczową rolę w reperowaniu DNA są również powiązane z długością życia reprodukcyjnego. (…) Te badania są niezwykle ekscytujące. Chociaż przed nami daleka droga, uważamy, że mogą one otworzyć drogę ku nowym sposobom leczenia niepłodności, a także dać nam wgląd w to, jak unikać niektórych problemów zdrowotnych" – podsumowuje profesor Hoffman.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Young, A. Harper, C. Huntingford, The Montreal Protocol protects the terrestrial carbon sink, "Nature".