ycipk-igq979

Naukowcy zaskoczeni. Pierwszy roślinożerny rekin

Przez filmy rekiny nie mają zbyt dobrej opinii. Kojarzą się z krwiożerczymi bestiami. Tymczasem rekin młot tyburo nie miałby nic przeciwko diecie wegetariańskiej. Potwierdzili to naukowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekin, który lubi jeść rośliny
Rekin, który lubi jeść rośliny (Wikipedia)
ycipk-igq979

Wprawdzie rekiny dla ludzi nie są aż tak wielkim zagrożeniem - zabijają około 10 osób rocznie - ale w wodnym świecie to bezlitosny drapieżnik. Ale nie każdy się do nich zalicza. Naukowcy potwierdzili, że rekin młot tyburo jest roślinożercą.

Już wcześniej zaobserwowano, że w jego diecie znajduje się trawa morska. Sęk w tym, że mógł być to przypadek - efekt uboczny pałaszowania innych morskich zwierzątek. Właśnie dlatego przeprowadzono dokładniejsze badania. Kluczowe było nie to, co spożywa, a to, co i jak zwierzę trawi.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine karmili okazy pokarmem składającym się z aż 90 proc. trawy morskiej. Okazało się, że rekin młot tyburo bez problemu trawi i przyswaja roślinę.

ycipk-igq979

To oznacza, że młot tyburo jest pierwszym rekinem, u którego potwierdzono wszystkożerność oraz zdolność do trawienia tkanek roślinnych. Naukowcy nie wykluczają, że taka dieta spowodowana jest po prostu chęcią przetrwania. Dzięki temu rekiny nie rywalizują z innymi drapieżnikami o pokarm.

Nie oznacza to jednak, że rekin młot tyburo jest wegetarianinem. Zwierzę żywi się również krabami czy małymi rybami.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-igq979

ycipk-igq979
ycipk-igq979