Naukowcy wykryli sygnały z kosmosu. Pochodzą z niedalekiej galaktyki
16.10.2018 15:54, aktual.: 16.10.2018 16:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ponad 19 sygnałów pochodzących z kosmosu wykryto na początku tego miesiąca. Niektóre z nich były prawdopodobnie najbliższymi i najjaśniejszymi FRB, jakie kiedykolwiek wykryto.
FRB, czyli Fast Radio Burst to krótkotrwały sygnał radiowy pochodzący z innej galaktyki. Trwa zaledwie kilka mili-sekund, czyli tysięcznych części sekund.
Nie do końca wiadomo, w jaki dokładnie sposób powstają sygnały FRB. Najprawdopodobniej odpowiedzialne są za nie gwiazdy neutronowe. Są to zdegradowane w procesie ewolucji gwiazdy o wysokich masach (około 8-10 mas Słońca).
Jednym z wykrytych sygnałów był obiekt FRB 171020, rekordowo bliski naszej planety. Większość FRB zaobserwowanych przez naukowców ma swoje źródło miliardy lat świetlnych od Ziemi. Odkryty niedawno 171020 znajduje się 100 mln lat świetlnych od nas, a więc różnica odległości jest znaczna. Prawdopodobnie pochodzi z galaktyki ESO 601-G036.
19 sygnałów zostało zarejestrowanych przez radioteleskop CSIRO w Australii Zachodniej. Całą grupę tajemniczych FRB zauważono 10 października.
Według popularnych hipotez źródłami FRB mogą być bardzo gęste obiekty takie jak czarne dziury czy gwiazdy neutronowe, innym możliwym źródłem pochodzenia są także blitzary. Zwolennicy teorii spiskowych często twierdzą, że wykrywane przez CISRO sygnały są w efekcie wiadomościami przekazywanymi przez inną cywilizację.
Źródło: Daily Mail
Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!