Naukowcy stworzyli sztuczny liść. Wytwarza gaz, który może zastąpić paliwo

Sztuczny liść naśladuje proces fotosyntezy i wytwarza czysty gaz syntezowy. Jego produkcja jest niezwykle prosta i zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. Naukowcy zastanawiają się, czy dzięki niemu przestaniemy korzystać z paliw kopalnych.

Naukowcy stworzyli sztuczny liść. Wytwarza gaz, który może zastąpić paliwo
Źródło zdjęć: © University of Cambridge | Sarah Collins
Karolina Modzelewska

Zespół naukowców z University of Cambridge stworzył "sztuczny liść", który wytwarza czysty gaz syntezowy. Naukowcy planują, że w przyszłości wykorzystają go do stworzenia zupełnie nowego rodzaju paliwa.

Obecnie w przemyśle wykorzystuje się paliwa kopalne. Jest to powszechna praktyka, jednak coraz częściej padają propozycje alternatywnych rozwiązań, dzięki którym zrównoważony rozwój stanie się faktem, a nie tylko propozycją.

Proste składniki gazu

Wszystko, czego potrzeba, aby "liść" wytworzył czysty gaz to światło słoneczne, dwutlenek węgla i woda.

Warto też zaznaczyć, że pomimo tego, iż liść potrzebuje światła słonecznego, może bardzo dobrze działać w pochmurne dni. W przeciwieństwie do licznych paneli słonecznych. Dodatkowo w trakcie całego procesu nie uwalnia się dwutlenek węgla do atmosfery, co ma miejsce w przypadku przemysłowych procesów produkcji gazu.

Gaz syntezowy ma wiele zastosowań. Można go wykorzystać do produkcji wspomnianego już paliwa, ale także farmaceutyków, tworzyw sztucznych i nawozów.

Jeden z autorów badania Erwin Reisner z Wydziału Chemii University of Cambridge, powiedział: "Być może nie słyszałeś o samym gazie syntezowym, ale codziennie konsumujesz produkty, które zostały stworzone przy jego użyciu".

Zdaniem Reisner'a możliwość produkowania gazu syntezowego w sposób zrównoważony byłaby ważnym krokiem w kształtowaniu zrównoważonego przemysłu chemicznego i paliwowego.

Inspiracje

Naukowcy odpowiedzialni za stworzenie "sztucznego liścia" inspirowali się naturą, a dokładniej mówiąc procesem fotosyntezy. "Sztuczny liść" wyposażono w dwa pochłaniacze światła połączone z kobaltowym katalizatorem. Po zanurzeniu w wodzie jeden z pochłaniaczy wykorzystuje katalizator do wytworzenia tlenu, a drugi do produkcji tlenku węgla i wodoru.

Alternatywa dla paliw

Osiągnięte wyniki zachęciły badaczy do kontynuacji prac nad "sztucznym liściem". Obecnie pracują nad metodami wykorzystania nowej technologii do stworzenia alternatywy dla paliw kopalnych. Ma być bezpieczniejsza dla środowiska i zgodna z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)