Naukowcy stworzyli system dla aut autonomicznych, który widzi więcej niż Tesla

Naukowcy stworzyli system dla aut autonomicznych, który widzi więcej niż Tesla

Naukowcy stworzyli system dla aut autonomicznych, który widzi więcej niż Tesla
Źródło zdjęć: © Zrzut ekranu
27.02.2020 22:30

Tradycyjne systemy w autach autonomicznych potrafią wymięknąć w trudniejszych warunkach meteorologicznych. Naukowcy z MIT mają na to remedium.

Tradycyjne samochody autonomiczne używają kamer i urządzeń [b]LIDAR[/b] (wykorzystuje promień lasera do modelowania powierzchni terenu lub otoczenia). Są one jednak mało skuteczne, gdy do akcji wkracza [b]śnieg[/b] lub [b]deszcz[/b]. Eksperci z MIT znaleźli jednak na to sposób.

LGPR przebije się nawet przez zaspy

Na początku wyjaśnię, czym jest LGPR. LGPR jest to skrót od Localizing Ground-Penetrating Radar. Chodzi o nic innego jak rodzaj radaru, który widzi rzeźbę terenu. Urządzenie wysyła impulsy elektromagnetyczne pozwalające na stworzenie mapy gleby pod powierzchnią podłoża. LGPR wykrywa glebę, skały i korzenie drzew, ale [b]przebija się przez wodę czy śnieg[/b].

Oznacza to, że taki radar widzi więcej niż tradycyjne rozwiązania oparte o wymienione kamery czy LIDAR, ponieważ potrafią zajrzeć wgłąb aż do samej gleby. Co to daje?

Otóż takie mapowanie podłoża pozwala użyć odczytów do [b]lokalizowania auta[/b], porównując aktualne mapowanie do poprzednich pomiarów. Można powiedzieć, że jest to rodzaj terenowego GPS-u, który zamiast współrzędnych wykorzystuje lokalną rzeźbę podłoża.

Naukowcy z MIT zapewniają, że LGPR jest całkiem dokładny, a margines błędu mierzy się w calach. W większości miejsc podłoża nie zmieniają się szybko, wszak erozja i podobne zjawiska przebiegają bardzo powoli. Z tego powodu wykonane mapowania prędko się nie zdezaktualizują.

LIDAR jestwykorzystywany nie tylko w motoryzacji - z racji swoich możliwości penetrujących jest używany np. w badaniach archeologicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)