W Meksyku znaleźli starożytny Manhattan. Miasto miało 40 tys. budynków

Naukowcy wykorzystali w badaniach nowoczesne lasery.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Meksyku znaleźli starożytny Manhattan. Miasto miało 40 tys. budynków
(Lidar, Fot: C.Fisher)
WP

Zaginione miasto odkryto w sercu Meksyku dzięki pionierskiej technice. Naukowcy wykorzystali lasery którymi wysyłali wiązki światła z samolotu na ziemię. Odbite impulsy pozwoliły zbudować mapę regionu. Znaleziono 40 tys. fundamentów. To mniej więcej tyle samo, ile znajduje się na nowojorskim Manhattanie.

Miasto nazywa się Angamuco. Zbudował je lud Purépecha (Taraskowie), który rywalizował z Aztekami. Miasto powstało około 1000 lat temu. Było dwukrotnie większe niż Tzintzuntzan, kulturalna stolica tamtejszych rejonów, która miała powierzchnię 26 km kwadratowych. W Angamuco nie było centralnego punktu. Piramidy i place były rozmieszczony wokół ośmiu stref na obrzeżach miasta - informuje Daily Mail. Między 1000 a 1350 rokiem miasto zamieszkiwało około 100 tys. ludzi.

Miasto znaleźli amerykańscy naukowcy. Zespołem z Uniwersytetu w Kolorado przewodził profesor Chris Fisher. Naukowiec podkreśla, że gdyby użyć tradycyjnych metod archeologicznych, badania trwałyby przynajmniej 20 lat.

WP

Zobacz także: Naukowcy odkryli model wszechświata sprzed tysiąca lat

WP

W badaniach wykorzystano technikę Lidar. Jej szczególną zaletą jest zdolność do "prześwietlania" bujnej roślinności. To szczególny problem w pracach archeologicznych na terenie Ameryki Łacińskiej. Jedna z ekip archeologów miała przechodzić 10 metrów od największej piramidy w Angamuco, nie zdając sobie z tego sprawy właśnie z powodu roślin.

To kolejne odkrycie dzięki laserowemu skanowaniu. W Gwatemali znaleziono w dżungli miasto należące do społeczeństwa Majów. Przez setki lat były tam ukryte budynki mieszkalne, pałace a nawet mosty i fortyfikacje.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP