Naukowcy stworzyli robotyczną skórę. Każdy może stać się "robotem"

Naukowcy stworzyli robotyczną skórę. Każdy może stać się "robotem"

Naukowcy stworzyli robotyczną skórę. Każdy może stać się "robotem"
Źródło zdjęć: © Yale University
Arkadiusz Stando
20.09.2018 10:30

Naukowcy z Yale University stworzyli robotyczną skórę. Wyniki eksperymentu przedstawili na krótkim filmie. Dzięki tej innowacji, praktycznie każdy obiekt może stać się robotem.

Skóra robota składa się z wielu warstw elastycznej materii, naszpikowanej parami czujników i siłowników. Z wykorzystaniem kontrolera, człowiek może sterować ruchem skóry. Tak jak na nagraniu, gdzie owinięto pluszowego konia i wprowadzono go w ruch.

Naukowcy z Yale nie mają zamiaru zatrzymać się na "ożywieniu" pluszaków. Owa robotyczna skóra może mieć szereg praktycznych zastosowań. Jednym z nich będzie stworzenie koszulki wzmacniającej postawę człowieka. Pozwoli zwiększyć ilość możliwego udźwigu osoby noszącej.

Technologia jest opracowywana we współpracy z NASA. Możliwe, że znajdzie swoje zastosowanie również w kosmosie. "Jedną z głównych rzeczy, które brałem pod uwagę, była wielofunkcyjność, szczególnie w odkrywaniu kosmosu, gdzie środowisko jest nieprzewidywalne" - powiedziała Rebecca Kramer-Bottiglio. Naukowcy sądzą, że robotyczna skóra może przygotować człowieka na nieznane jeszcze przeciwności losu.

Kontynuacja współpracy z NASA ma znacznie rozwinąć projekt. Kolejnym etapem badań naukowców będzie znalezienie sposobu na wykorzystanie technologii druku 3D w tworzeniu robotycznej skóry.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)