Naukowcy sprawdzają dziwną aktywność na Wenus. Co skrywa planeta?

Grupa naukowców jest ponownie zaintrygowana planetą Wenus. Opublikowano nowe badania, które skupiły się na aktywności występującej pod niezwykle gęstą atmosferą tego fascynującego, lecz niezwykle surowego i nieprzyjaznego miejsca.

Fragment wizualizacji planety Wenus
Fragment wizualizacji planety Wenus
Źródło zdjęć: © YouTube | NASA
Marcin Hołowacz

Wenus znajduje się bardzo blisko Ziemi, ponieważ jej najdalsze położenie od naszej planety wynosi około 260 milionów kilometrów, a gdy zbliży się do nas możliwie najbardziej, jest odległa o zaledwie 40 milionów kilometrów. Oczywiście te różnice wynikają z tego, że zarówno Ziemia jak i Wenus poruszają się po swoich orbitach, więc ich położenie względem siebie ulega zmianom.

Co ciekawe, pomimo tego, że druga planeta od Słońca jest bardzo blisko, to wcale nie jest łatwo ją badać. Niestety Wenus maskuje się pod wyjątkowo gęstą atmosferą i nawet badające ją sondy kosmiczne nie zapewniają nam tylu informacji, ile pragnęlibyśmy otrzymać. Najgorsze jest to, że także lądowniki mają problem z eksplorowaniem Wenus. O co chodzi? Czemu to miejsce tak uparcie skrywa przed nami swoje sekrety?

Wenus to prawdziwe piekło

Badanie drugiej planety od Słońca stanowi problem, nawet jeśli wylądujemy na jej powierzchni. Jest tak między innymi dlatego, że Wenus ma najgęstszą atmosferę ze wszystkich planet skalistych w Układzie Słonecznym. Co to właściwie znaczy? Panujące tam ciśnienie atmosferyczne jest prawie 100 razy większe niż na Ziemi. Atmosfera jest głównie złożona z dwutlenku węgla i dodatkowo są w niej nieprzezroczyste chmury kwasu siarkowego.

Wizualizacja sondy badającej Wenus
Wizualizacja sondy badającej Wenus © YouTube | NASA

Lądowniki docierające na powierzchnię Wenus, po niedługim czasie ulegają zniszczeniu, na co wpływa miażdżące ciśnienie oraz temperatura wynosząca około 465 °C. Radziecka Wenera wyposażona w specjalne materiały ochronne, po wylądowaniu na Wenus w 1982 roku, pracowała przez mniej więcej 127 minut, a potem przestała działać.

Dziwna aktywność na Wenus

Badanie drugiej planety od Słońca jest naprawdę trudnym przedsięwzięciem. Właśnie dlatego naukowcy do tej pory nie są pewni wielu rzeczy związanych z Wenus. Dobrym przykładem jest aktywność wulkaniczna. Podejrzewa się, że na Wenus są aktywne wulkany, ale trudno być tego całkowicie pewnym.

Nowe badanie, w którym wykorzystano między innymi archiwalne dane z wcześniejszych misji, zwraca uwagę na wulkan o nazwie Idunn Mons o wysokości niemal 2,5 km oraz średnicy około 200 km. Grupa uczonych jest zdania, że przebadane sygnały wskazują nie tylko na aktywność wulkanu Idunn Mons przez ostanie kilka tysięcy lat, ale dodatkowo może być tak, że erupcje nadal mają tam miejsce.

W niedalekiej przyszłości są planowane kolejne misje badawcze, więc istnieje duża szansa, że wszelkie wątpliwości zostaną wtedy rozwiane. Pomoże w tym między innymi VERITAS (badanie z orbity) oraz sonda DAVINCI+, która będzie opadać na powierzchnię Wenus i po drodze zbierze wiele informacji.

Źródło artykułu:WP Tech
kosmoswenuswszechświat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)