Naukowcy sfilmowali dziwne zwierzę. Zastanawiają się, co mu się stało
Naukowcy analizujący nagranie z drona odkryli dziwny okaz walenia ze skrzywionym kręgosłupem. Badacze twierdzą, że to rzadkie schorzenie, ale nie potrafią wyjaśnić jego pochodzenia.
05.11.2024 | aktual.: 05.11.2024 14:44
Nietypowy okaz zwierzęcia zaobserwowano w okolicy miejscowości Cullera w Hiszpanii na początku marca 2023 r. Na nagraniu z drona można dostrzec charakterystycznego walenia ze zdeformowanym kręgosłupem.
Kręgosłup waleni składa się z wielu kręgów, które są elastyczne i umożliwiają zwierzętom swobodne poruszanie się w wodzie. Ich kręgi są często mniejsze i bardziej przystosowane do pływania w porównaniu do kręgosłupów ssaków lądowych, co pozwala im na efektywne poruszanie się z dużą prędkością. Warto jednak zauważyć, że skrzywienia są niespotykane wśród tych zwierząt, co powoduje, że wielki ssak ma trudności z poprawnym funkcjonowaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy zaobserwowali dziwnego walenia
Kapitan statku, który jako pierwszy zauważył zwierzę, sądził, że waleń mógł zostać uwikłany w sieć rybacką. Na pomoc przybyli weterynarze oraz biolodzy morscy, którzy mieli na celu uwolnienie zwierzęcia. Na miejscu stwierdzili jednak, że waleń porusza się w nietypowy sposób, co skłoniło ich do głębszej analizy jego stanu zdrowia.
Okazało się, że zwierzę cierpi na rzadkie deformacje kręgosłupa, których przyczyna pozostaje nieznana. Są to niezwykle rzadkie przypadki wśród płetwali, w większości zaobserwowanych okazów deformacje są efektem kolizji ze statkami. Jednak w tym konkretnym przypadku brak takich oczywistych dowodów stawia naukowców przed dodatkowym wyzwaniem badawczym. Zagadka nietypowego walenia pozostaje nierozwiązana do dziś.
Nadzieja na dalsze badania nietypowego walenia
Po przeprowadzeniu kilku godzin badań waleń powrócił do oceanu, ale z powodu dużych rozmiarów i zdeformowanego ciała naukowcy nie byli w stanie zamocować na nim nadajnika śledzącego. Wiemy jednak, że badacze chcieliby dokładniej zbadać nietypowy okaz.
Walenie to największe zwierzęta na świecie, a niektóre gatunki, jak płetwal błękitny, mogą osiągać długość do 30 m i ważyć ponad 150 t. Mniejsze gatunki, takie jak delfiny, mierzą zazwyczaj od 2 do 4 m długości i ważą od 150 do 650 kg. Zaobserwowany osobnik był naprawdę imponujący - ważył 40 t i mierzył aż 16 m długości.