Naukowcy przeszkolili pszczoły. Będą wykrywać COVID-19
Badacze z Uniwersytetu Wageningen w Holandii wyszkolili pszczoły do wykrywania COVID-19 w zaledwie kilka sekund. W tym celu wykorzystali bardzo wrażliwy zmysł powonienia owadów.
Najnowsze badania dowodzą, że pszczoły mogą być niezwykle przydatne w walce z pandemią koronawirusa. Eksperymenty przeprowadzone w specjalistycznym laboratorium na Uniwersytecie Wageningen, w których uwzględniono ponad 150 pszczół, wykazały, że bardzo szybko wykrywają zainfekowane próbki.
Pszczoły mogą wykryć COVID-19
W trakcie szkolenia pszczół naukowcy wykorzystali tzw. warunkowanie Pawłowa, czyli proces uczenia się, który ma doprowadzić do powstania odruchowej reakcji na określony bodziec. Owady otrzymywały smakołyk (roztwór wody z cukrem) za każdym razem, gdy miały styczność z próbką z zapachem norek zakażonych COVID-19. Jeśli próbka nie była zainfekowana, badacze nie nagradzali pszczół.
Trening sprawił, że po pewnym czasie pszczoły rozpoznawały zainfekowane próbki w zaledwie kilka sekund. Naukowcy mieli pewność, że owady na nią natrafiły, bo przygotowywały się do zbierania roztworu wody z cukrem. Działał tutaj ich bardzo wrażliwy węch.
Jest to możliwe, ponieważ koronawirus wywołuje zmiany metaboliczne, sprawiające, że płynu ustrojowe osoby zakażonej nieco zmieniają swój zapach. Mowa tutaj m.in. o ślinie oraz zapachu potu. Odkrycia te już wcześniej zostały wykorzystane przez badaczy. Przykładowo, badania zrealizowane przez niemieckich ekspertów dowiodły, że psy również mogą identyfikować próbki potwierdzające zakażenie COVID-19. Zwierzęta robiły to z 94 proc. dokładnością.
Naukowcy z Uniwersytetu Wageningen podkreślają jednak, że zwierzęta nie zastąpią profesjonalnych metod wykrywania koronawirusa. Mogą stanowić dodatkowe wsparcie, szczególnie w miejscach, gdzie występuje niedobór sprzętu laboratoryjnego i zaawansowanych technologicznie metod wykrywania COVID-19. Eksperci z Holandii pracują właśnie nad prototypem maszyny, która pozwoli szkolić wiele pszczół jednocześnie do identyfikowania maleńkich cząsteczek koronawirusa w naszym otoczeniu.