Naukowcy pokazali, co się dzieje, gdy spuszczasz wodę. Opublikowali nietypowe nagranie

Naukowcy przyjrzeli się patogenom w toaletach
Naukowcy przyjrzeli się patogenom w toaletach
Źródło zdjęć: © Patrick Campbell, University of Colorado Boulder
Karolina Modzelewska

08.12.2022 18:04, aktual.: 08.12.2022 18:23

Większość z nas ma świadomość, że toalety są siedliskiem wielu różnorodnych patogenów, szczególnie jeśli chodzi o te, które znajdują się w miejscach publicznych. Naukowcy z Uniwersytet Kolorado w Boulder pokazali, jak patogeny mogą się rozprzestrzeniać podczas spłukiwania wody. Po obejrzeniu przygotowanego przez nich nagrania raczej więcej nie zapomnimy o opuszczaniu deski klozetowej.

Naukowcy wielokrotnie sprawdzali, jakie patogeny możemy spotkać w toaletach. Wśród nich są m.in. groźne bakterie E.coli, wirus zapalenia wątroby typu A, paciorkowce, rotawirusy, gronkowce, a nawet Salmonella. Jednak dopiero teraz badacze postanowili przyjrzeć się jednemu ze sposobów, w jaki się rozprzestrzeniają. Badania zostały przeprowadzone w publicznych toaletach na terenie Stanów Zjednoczonych.

W toaletach kryje się wiele patogenów

Naukowcy z Uniwersytet Kolorado w Boulder wykorzystali specjalne zielone lasery (jeden świecił w sposób ciągły, a drugi wysyłał szybkie impulsy światła) oraz sprzęt fotograficzny, aby odkryć, jak maleńkie kropelki wody, niewidoczne gołym okiem, są szybko wyrzucane w powietrze podczas spłukiwania publicznej toalety bez pokrywy. W tych kropelkach znajdują się wspomniane patogeny, stanowiące zagrożenie dla osób korzystających z publicznych toalet. Nagranie pokazujące, co się dzieje, gdy spłukujemy wodę w toalecie można zobaczyć poniżej:

Jeśli jest to coś, czego nie możesz zobaczyć, łatwo udawać, że to nie istnieje. Ale kiedy obejrzysz te filmy, już nigdy nie pomyślisz o spłuczce w toalecie w ten sam sposób – powiedział jeden z autorów badania, prof. John Crimaldi, cytowany przez serwis Tech Xplore. Dodał: - tworząc dramatyczne wizualne obrazy tego procesu, nasze badanie może odegrać ważną rolę w przekazywaniu wiadomości dotyczących zdrowia publicznego.

Naukowcy zwracają uwagę, że aerozole uwalniane podczas spłukiwania wody zawierają cząsteczki przenoszące wspomniane, groźne dla ludzkiego zdrowia patogeny. Wiedza na temat tempa i sposobu ich rozprzestrzeniania się może pomóc tworzyć rozwiązania, które zmniejszą towarzyszące temu zagrożenia. Chodzi przede wszystkim o nowe sposoby dezynfekcji toalet, ulepszone projekty wentylacji, toalet oraz spłuczek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badania pozwoliły ustalić, że podczas spłukiwania wody cząsteczki wystrzeliwują z prędkością 2 metrów na sekundę i unoszą się 1,5 metra nad toaletą w ciągu 8 sekund. Tech Xplore wyjaśnia, że największe kropelki zazwyczaj osiadają na powierzchni w ciągu kilku sekund, ale mniejsze (aerozole mniejsze niż 5 mikronów lub jedna milionowa metra) mogą pozostać zawieszone w powietrzu nawet przez kilka minut, a nawet dłużej. Naukowcy zwrócili uwagę, że patogeny mogą utrzymywać się w toalecie przez dziesiątki spłukiwań, co oznacza, że jesteśmy narażeni na patogeny pochodzące od innych osób.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)