Naukowcy nie mają złudzeń. Ta planeta zostanie rozerwana na strzępy

Naukowcy nie mają złudzeń. Ta planeta zostanie rozerwana na strzępy

Naukowcy nie mają złudzeń. Ta planeta zostanie rozerwana na strzępy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
24.02.2020 11:01, aktualizacja: 25.02.2020 12:59

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick odkryli wyjątkową egzoplanetę. Obiekt sklasyfikowany jako NGTS-10b znajduje się w niezwykle bliskiej odległości od swojej gwiazdy. Astronomowie są zgodni - planeta jest skazana na zagładę. W przyszłości zostanie rozerwana na strzępy.

Naukowcy pracujący na jednej z czołowych brytyjskich uczelni dokonali interesującego odkrycia. Astronomowie dzięki nowej metodzie poszukiwania egzoplanet NGTS (Next-Generation Transit Survey) natrafili na niezwykle ciekawy obiekt. NGTS-10b, nowo odkryty gazowy olbrzym, ma najkrótszy okres orbitalny spośród wszystkich znanych planet w kosmosie. Pełny obrót wokół swojej gwiazdy macierzystej zajmuje mu zaledwie 18,4 ziemskich godzin.

Ta wyjątkowa egzoplaneta znajduje się w układzie planetarnym ok. 100 lat świetlnych od Ziemi. Obiekt NGTS-10b jest ponad dwa razy większy od Jowisza. Promień gwiazdy jest o 30 procent mniejszy od Słońca, a jej powierzchnia o około 1000 st. C. chłodniejsza.

Jak dotąd odkryto tylko 6 egzoplanet, które orbitują wokół swojej gwiazdy w czasie krótszym niż ziemski rok. Do tej pory niekwestionowanym rekordzistą był pod tym względem obiekt WASP-19b, który okrążał swoją gwiazdę macierzystą w czasie 18,9 godziny. Nowo odkryta planeta poprawiła ten czas o około trzydzieści minut.

Planeta skazana na zagładę

Naukowcy są przekonani, że w związku z niezwykle małą odległością dzielącą planetę NGTS-10b od swojej gwiazdy, nowo odkryty obiekt jest skazany na zagładę. Według astronomów egozplaneta krążąc spiralnie wokół swojej gwiazdy z czasem przekroczy punkt, w którym pod wpływem sił grawitacyjnych zostanie rozerwana na strzępy. Do zdarzenia dojdzie za około 38 milionów lat.

Badacze odkryli jak dotąd około 4 tysiące egzoplanet. Wśród nich zaledwie 300 sklasyfikowano jako "gorące Jowisze". Są to obiekty, których orbita położona jest blisko macierzystej gwiazdy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)