Naukowcy nie mają złudzeń. Ta planeta zostanie rozerwana na strzępy

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick odkryli wyjątkową egzoplanetę. Obiekt sklasyfikowany jako NGTS-10b znajduje się w niezwykle bliskiej odległości od swojej gwiazdy. Astronomowie są zgodni - planeta jest skazana na zagładę. W przyszłości zostanie rozerwana na strzępy.

Naukowcy nie mają złudzeń. Ta planeta zostanie rozerwana na strzępy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Naukowcy pracujący na jednej z czołowych brytyjskich uczelni dokonali interesującego odkrycia. Astronomowie dzięki nowej metodzie poszukiwania egzoplanet NGTS (Next-Generation Transit Survey) natrafili na niezwykle ciekawy obiekt. NGTS-10b, nowo odkryty gazowy olbrzym, ma najkrótszy okres orbitalny spośród wszystkich znanych planet w kosmosie. Pełny obrót wokół swojej gwiazdy macierzystej zajmuje mu zaledwie 18,4 ziemskich godzin.

Ta wyjątkowa egzoplaneta znajduje się w układzie planetarnym ok. 100 lat świetlnych od Ziemi. Obiekt NGTS-10b jest ponad dwa razy większy od Jowisza. Promień gwiazdy jest o 30 procent mniejszy od Słońca, a jej powierzchnia o około 1000 st. C. chłodniejsza.

Jak dotąd odkryto tylko 6 egzoplanet, które orbitują wokół swojej gwiazdy w czasie krótszym niż ziemski rok. Do tej pory niekwestionowanym rekordzistą był pod tym względem obiekt WASP-19b, który okrążał swoją gwiazdę macierzystą w czasie 18,9 godziny. Nowo odkryta planeta poprawiła ten czas o około trzydzieści minut.

Planeta skazana na zagładę

Naukowcy są przekonani, że w związku z niezwykle małą odległością dzielącą planetę NGTS-10b od swojej gwiazdy, nowo odkryty obiekt jest skazany na zagładę. Według astronomów egozplaneta krążąc spiralnie wokół swojej gwiazdy z czasem przekroczy punkt, w którym pod wpływem sił grawitacyjnych zostanie rozerwana na strzępy. Do zdarzenia dojdzie za około 38 milionów lat.

Badacze odkryli jak dotąd około 4 tysiące egzoplanet. Wśród nich zaledwie 300 sklasyfikowano jako "gorące Jowisze". Są to obiekty, których orbita położona jest blisko macierzystej gwiazdy.

wiadomościegzoplanetanaukowcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)