NATO zdecydowało. Kosmos obszarem działań operacyjnych

NATO zdecydowało. Kosmos obszarem działań operacyjnych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

21.11.2019 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NATO podjęło historyczną decyzję, uznając kosmos za kolejny po wodzie, lądzie, powietrzu i cyberprzestrzeni, obszar działań operacyjnych. Polskę na spotkaniu w Brukseli reprezentował szef MSZ, Jacek Czaputowicz.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w środę w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych.

- Uznanie kosmosu za przestrzeń operacyjną może umożliwić planistom NATO składanie wniosków do sojuszników o zapewnienie usług takich jak czas łączności satelitarnej - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, na konferencji w trakcie spotkania.

Stoltenberg dodał jednocześnie, że Sojusz nie zamierza umieszczać broni w kosmosie, a jego podejście do przestrzeni kosmicznej w najmniejszym stopniu nie złamie prawa międzynarodowego.

Ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili również zalecenia dotyczące wzmocnienia roli NATO w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

- Mają one na celu poprawić ocenę sytuacyjną, zrozumieć ryzyko, chronić infrastrukturę krytyczną, zwiększać odporność Sojuszu i gwarantować przez cały czas siłom NATO dostęp do niezbędnych zasobów energetycznych - mówi Jens Stoltenberg.

Ministrowie na spotkaniu omawiali również rolę Sojuszu w walce z terroryzmem oraz skoordynowane podejście NATO do stosunków z Rosją, wzrostu znaczenia Chin i kontroli zbrojeń.

- NATO jest jedyną platformą, w ramach której Europa i Ameryka Północna codziennie angażują się w strategiczne kwestie, które mają znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - nadmienił sekretarz generalny Sojuszu.

Polskę na spotkaniu reprezentował minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)