Nasza-klasa wybierze nam prezydenta

Nasza-klasa wybierze nam prezydenta

02.04.2010 13:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największy polski portal społecznościowy zrzeszający niemal 14 milionów Polaków zorganizuje w tym roku prawybory prezydenckie. I choć informacja o tym została opublikowana 1 kwietnia, akcja rzeczywiście odbędzie się

Głównym celem internetowych prawyborów jest promowanie mechanizmów demokratycznych oraz wykorzystanie siły mediów społecznościowych. Według przedstawicieli portalu akcja poza elementami debaty politycznej będzie miała charakter edukacyjny. Z tego powodu zarówno w samym projekcie, jak i w finalnym głosowaniu będą mogły wziąć udział również osoby, które nie ukończyły jeszcze 1. tego roku życia. Wyniki dla tej grupy będą jednak prezentowane oddzielnie.

Obraz
© (fot. PAP)

Prawyborcza akcja NK to wyzwanie również dla samych kandydatów, jak i sztabów wyborczych. Przekonywanie wyborców za pomocą mediów społecznościowych znacznie bardziej przypomina bezpośrednie rozmowy i spotkania z głosującymi niż promocje kandydatur w telewizji. Z drugiej strony, co pokazały wyniki kampanii wyborczej prezydenta Baracka Obamy, relatywnie niewielkim nakładem kosztów można osiągnąć zwycięstwo wyborcze.

Prowadzenie kont oficjalnych przez kandydatów będzie całkowicie bezpłatne. Sztaby wyborcze nie będą również mogły wykupić reklamy w NK. Jak komentuje Dominik Kaznowski z portalu nk.pl: „Chcemy, aby konkurencja pomiędzy kandydatami odbywała się jedynie za pośrednictwem narzędzi społecznościowych, tak aby budżet kampanii kandydata nie wpływał na możliwości dotarcia do potencjalnych wyborców”. Obecnie NK czeka na zgłoszenia sztabów wyborczych.

Samo głosowanie odbędzie się na kilkanaście dni przed oficjalnymi wyborami. NK udostępni publicznie anonimowe wyniki prawyborów. Według twórców projektu minimalna liczba osób, jakie wezmą udział w głosowaniu to około 2 milionów Polaków, choć jak dodaje Kaznowski: „Nasi Użytkownicy niejednokrotnie nas zaskakiwali. Dwa miliony osób to zaledwie jedna czwarta użytkowników logujących się do portalu każdego dnia”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)