Nasza-Klasa: Twoje dane pod specjalnym nadzorem

Nasza-Klasa: Twoje dane pod specjalnym nadzorem

10.04.2009 16:17, aktual.: 10.04.2009 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ochronie prawnej podlegają wszystkie fakty dotyczące przeszłości określonego człowieka - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję GIODO odnośnie przetwarzania danych osobowych w serwisie Nasza-Klasa. - taką informację podał Dziennik Internautów

Cała historia rozpoczęła się od umieszczenia w SMS-owym serwisie numeru telefonu warszawskiego przedsiębiorcy. Oczywiście bez jego wiedzy i zgody. Wiadomość umieszczona na serwisie towarzyskim uprzykrzyła mu życie. Została ona wrzucona przez pracownika Biura Obsługi Abonenta Polskiej Telefonii Cyfrowej, któremu Tomasz W. wytoczył proces. Z czasem okazało się, że PTC zbiera o nim różne informacje. W internecie i innych miejscach znalazłem co nieco o sobie, praktycznie wszystko udało mi się "wykasować" lub ograniczyć do niezbędnego minimum - opowiada Tomasz W. Jedynym serwisem, jaki nie wykonał prośby usunięcia informacji była Nasza-Klasa (w dodatku skarżący nigdy nie zarejestrował się na tym serwisie, ktoś inny wrzucił treści naruszające jego prywatność).

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Tomasz W. udał się z wnioskiem do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, jednak ten wydał dwie kolejne, sprzeczne decyzje. Pierwsza mówiła –. jak podaje Dziennik Internautów - że nie doszło do naruszenia prawa, gdyż Nasza-Klasa świadczy na rzecz zarejestrowanych użytkowników usługę polegającą na przechowywaniu danych w systemie teleinformatycznym (zgodnie art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną). Druga była bardziej kontrowersyjna. Mówiła bowiem, że zestawienie imienia i nazwiska i starej fotografii nie pozwala na identyfikacje bez nadmiernych kosztów i czasu. Tę właśnie decyzję Tomasz W. zaskarżył do WSA w Warszawie.

Z opublikowanego w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie ze skargi Tomasza W. przeciwko Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych wynika, że o tym, czy mamy do czynienia z danymi osobowymi, decydują nie tylko wiadomości dotyczące aktualnej sytuacji osoby fizycznej, ale także informacje odnoszące się do tego, co robiła i kim była w przeszłości. W końcu to wszystko składa się na tożsamość jednostki – czytamy w Dzienniku Internautów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)