NASA zgubiła helikopter. Zniknął z radaru

NASA zgubiła helikopter Ingenuity. Zniknął z radaru łazika Perseverance
NASA zgubiła helikopter Ingenuity. Zniknął z radaru łazika Perseverance
Źródło zdjęć: © NASA

20.01.2024 15:57, aktual.: 21.01.2024 10:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół misji NASA ma problemy na Marsie. Z radaru łazika Perseverance niespodziewanie zniknął jego towarzysz, helikopter Ingenuity. Do fatalnego zdarzenia doszło w trakcie 72. marsjańskiego lotu tego urządzenia.

NASA poinformowała o trudnej sytuacji na Marsie. W trakcie 72. lotu marsjański helikopter Ingenuity doświadczył niespodziewanych problemów. Był to przelot techniczny, który miał wyjaśnić przyczyny zaobserwowanych wcześniej nieprawidłowości, ale zakończył się jeszcze gorzej.

Ingenuity znika z marsjańskiego radaru

Helikopter Ingenuity jest pionierem marskańskiej przestrzeni, ale nad Marsem nie lata zupełnie samodzielnie. Wszystkie jego wzloty monitoruje łazik Perseverance. Tylko on w marsjańskim tandemie ma połączenie z planetą Ziemią. Poczas 72. lotu nie było inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał być to szybki, pionowy lot z wyskokiem. Zgodnie z danymi przesłanymi przez Perseverance’a helikopter pomyślnie wzniósł się na wysokość 12 metrów i zgodnie z planem przeszedł do opadania. W tym momencie stało się jednak coś nietypowego, bo łączność pomiędzy łazikiem i helikopterem została utracona.

Obsługa naziemna nie jest w stanie zlokalizować Ingenutity ani potwierdzić, czy osiadł bez przeszkód na powierzchni Marsa. Łazik Perseverance tracił już łączność z helikopterem Ingenutity, ale tym razem doszło do awarii. W sytuacjach planowanych Ingenuity mógł zniknąć z radarów łazika nawet na wiele tygodni, ale zawsze w konkretnym celu. Pełnił wtedy rolę zwiadowcy i przekazywał do łazika informacje topograficzne.

Niepewna przyszłość marsjańskiego helikoptera

Jeśli musiał lądować w okolicach pagórkowatych, zdarzało się, że łazik czasowo tracił z nim łączność. Musiał podjąć wędrówkę i dopiero zmniejszając dystans lub zmieniając pozycję względem towarzysza, mógł się z nim skomunikować. Obecnie obsługa naziemna nie miała w planach rozłączać marsjańskich robotów, a problemy z komunikacją wystąpiły tuż po przelocie, który obudził wątpliwości co do sprawności helikoptera.

Zespół NASA nie podjął jeszcze decyzji, jakie kroki można przedsięwziąć, aby namierzyć marsjańską zgubę. Wymaga to analizy dostępnych danych lotu 72. i oszacowania prawdopodobnych przyczyn usterki. Dotychczasowe doświadczenia w poszukiwaniach planowo porzucanego Ingenuity mogą ułatwić sprawę. Możliwości przeprowadzenia skutecznej akcji ratunkowej i kontynuacji misji zależą jednak od stanu technicznego łazika oraz helikoptera.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)