NASA zauważyła pierwszą w historii planetę, która krąży wokół białego karła

NASA dokonała ciekawego odkrycia
NASA dokonała ciekawego odkrycia
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

17.09.2020 19:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórzy badacze sądzili, że poszukiwania takich planet są bezpodstawne, bo w trakcie tworzenia się białych karłów wszystko, co znajduje się zbyt blisko - ulega zniszczeniu. NASA wierzy jednak, że udało się jej odkryć dowód na to, że jest zupełnie inaczej.

Najnowsze dane z satelity TESS (TransitingExoplanetSurveySatellite) NASA oraz wykorzystywanego wcześniej Kosmicznego Teleskopu Spitzera wskazują, że planeta znana jako WD 1856 b jest nienaruszona pomimo tego, że znajduje się blisko białego karła.

- WD 1856 b jakimś cudem zbliżyła się bardzo blisko swojego białego karła i zdołała pozostać w jednym kawałku - powiedział Andrew Vanderburg, adiunkt astronomii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Zdaniem eksperta w trakcie procesu tworzenia białych karłów dochodzi do niszczenia wszystkich znajdujących się w pobliżu planet. Dodatkowo obiekty, które później zbytnio zbliżą się do białego karła, są rozrywane na strzępy przez ogromną grawitację planety.

- Nadal mamy wiele pytań o to, jak WD 1856 b dotarła do swojej obecnej lokalizacji, nie podzielając żadnego z tych scenariuszy – podkreśliła Vanderburg.

Planeta blisko białego karła

Zwykle, gdy w gwiazdach takich jak Słońce ustają reakcje jądrowe, dochodzi do ich pęcznienia. Wówczas osiągają setki tysięcy większy rozmiar i zmieniają się w chłodniejsze, czerwone olbrzymy. Następnie dochodzi do wyrzucania gazu w kosmos, co sprawia, że gwiazda ponownie się kurczy i przekształca w białego karła. Kiedy tak się dzieje, wszystko, co znajduje się w pobliżu, jest zazwyczaj pochłaniane i spalane. Gdyby WD 1856 b znajdowała się tak blisko gwiazdy, jak dzisiaj, spotkałby ją ten sam los - ale naukowcy spekulują, że wcześniej znajdowała się około 50 razy dalej.

Eksperci z NASA uważają, że WD 1856 b jest nie więcej niż 14 razy większa od Jowisza. Konieczne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić i z pełną odpowiedzialnością przyznać, że planeta jest pierwszym w historii obiektem znajdującym się na bliskiej orbicie wokół białego karła.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także