NASA wysyła sondę na Europę. Misja Europa Clipper wystartowała
NASA wysyła sondę na Europę - księżyc Jowisza. Sonda Europa Clipper została wystrzelona przy wykorzystaniu rakiety SpaceX Falcon Heavy. Start miał miejsce z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego.
14.10.2024 | aktual.: 15.10.2024 13:16
W poniedziałek 14 października, po godz. 18 czasu polskiego, z Florydy wystartowała misja Europa Clipper. Ma ona na celu dokładne zbadanie Europy, jednego z księżyców Jowisza. Wystrzelenie sondy odbyło się przy pomocy rakiety SpaceX Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego – informuje NASA na platformie X.
Misja Europa Clipper, początkowo była zaplanowana na 10 października. Doszło jednak do jej opóźnienia z powodu złych warunków pogodowych wywołanych huraganem Milton. Start udało się zrealizować kilka dni po wstępnym terminie. Sonda rozpoczęła swoją długą podróż w stronę Jowisza i jego satelity.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy Europa nadaje się do życia?
Celem misji ma być zbadanie, czy Europa, czyli skuty lodem satelita Jowisza, nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Jest to jeden z najważniejszych punktów wyprawy, gdyż według naukowców Europa może być jednym z najbardziej obiecujących miejsc poza Ziemią, które mogą oferować warunki odpowiednie do życia. Zgodnie z przewidywaniami badaczy, pod powierzchnią pokrytą lodem ma znajdować się ocean, który ma zawierać dwukrotnie więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polską Agencję Prasową, szczególnie interesujące mogą być także związki organiczne oraz substancje będące potencjalnym źródłem energii, które mogą znajdować się na tym księżycu. Europa Clipper jest pierwszą misją w historii NASA, która koncentruje się na eksploracji środowiska oceanicznego spoza naszej planety.
Największa sonda w historii eksploracji kosmosu
Europa Clipper to największa sonda kosmiczna, jaką kiedykolwiek zbudowano. Jej rozmiary są imponujące – mierzy ona 30,5 metra długości i 17,6 metra szerokości. Swoją wielkością przypomina boisko do koszykówki. Ponadto sonda posiada ogromne skrzydła z panelami słonecznymi. Będą one kluczowe - pozwolą na zapewnienie odpowiedniej ilości energii do zasilania systemów elektrycznych sondy w tak dużej odległości od Słońca.
Na pokładzie Europa Clipper znajduje się dziewięć precyzyjnych instrumentów badawczych. Zestaw ten obejmuje między innymi specjalistyczne kamery, które pozwolą na szczegółowe mapowanie powierzchni Europy. Jednym z kluczowych narzędzi będą także urządzenia radarowe, dzięki którym naukowcy będą mogli zajrzeć pod warstwę lodu pokrywającą księżyc.
Koniec życia na Ziemi
Badanie Europy może w przyszłości okazać się kluczowe dla ludzkości. Naukowcy debatują bowiem nad tym, jak długo będziemy mogli żyć na Ziemi. Naukowcy z University of California San Diego podali konkretny okres, kiedy życie na Ziemi może przestać być możliwe. Wtedy też może pojawić się potrzeba emigracji na księżyce Jowisza i Saturna - Europę i Enceladusa. W przyszłości te pokryte lodem obiekty mogą przekształcić się w obiekty pełne wody.