NASA przekonuje: Asteroida Apophis nie uderzy w Ziemię

NASA uspokaja, Apophis nie uderzy w Ziemię w 2068 roku
NASA uspokaja, Apophis nie uderzy w Ziemię w 2068 roku
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

29.03.2021 11:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że mamy co najmniej 100 lat spokoju od budzącej wiele obaw asteroidy Apophis, która miała uderzyć w Ziemię w 2068 roku.

Jak donosi portal military.com, wyjątkowo groźna asteroida Apophis może zbliżyć się do Ziemi w 2029 roku i ponownie w 2036 roku. Obserwacje oraz obliczenia NASA wykluczyły jednak, że podczas tych zdarzeń w jakikolwiek sposób zagrozi naszej planecie.

NASA: Asteroid Apophis nie uderzy w Ziemię w 2068 roku

Więcej wątpliwości u ekspertów budziło zbliżenie się Apophis do Ziemi w 2068 roku. Niektórzy zakładali nawet, że asteroida o średnicy blisko 340 metrów może zderzyć się z naszą planetą, powodując ogromne szkody.

NASA w piątek 26 marca ogłosiła jednak, że Apophis została wykluczona z listy niebezpiecznych planetoid. Podała również "bezpieczny" okres, w którym nie powinniśmy się obawiać jej uderzenia.

- Zderzenie w 2068 r. nie jest już w sferze możliwości, nasze obliczenia nie pokazują żadnego ryzyka uderzenia w przeciągu co najmniej następnych 100 lat – przekazał Davide Farnocchia z NASA Center for Near-Earth Object Studies.

Nowe ustalenia były możliwe za sprawą dokładnych obserwacji radarowych, które NASA wykonała na początku marca br. Wówczas asteroida Apophis znalazła się około 17,05 milionów kilometrów od Ziemi. Kolejna okazja na jej zbadanie nadarzy się w 13 kwietnia 2029 roku, bo według ustaleń Apophis znajdzie się blisko 32 186 kilometrów od naszej planety.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)