NASA pokazała, jak zmieniają się pory roku na Marsie [Zobacz wideo]
Naukowcy NASA wykorzystali superkomputer, dzi ęki któremu udało się stworzyć wizualizację, jak przebiega rok na Marsie. Na udostępnionym wideo możemy zobaczyć zmieniające się pory roku oraz jak w ciągu jednego dnia zmienia się Czerwona Planeta.
NASA Ames Research Center z pomocą superkomputera stworzyli model pogody na Marsie, uwzględniając wszystkie dane zebrane m.in. przez łazik Curiosity. Jak zmieniają się pory roku na Czerwonej Planecie możecie zobaczyć na poniższym wideo. Jak się okazuje, dzieje się tam więcej niż można by się spodziewać po planecie, która powszechnie uważana jest czerwoną pustynię.
Opracowując model, naukowcy wzięli pod uwagę szereg zmiennych. Uwzględnili między innymi to, że w atmosferze może być sporo ziarenek piasku pozostałych po burzy paskowej, która szalała na Marsie w 2018 roku. Na wideo z kolei widać m.in. kształtujące się chmury (kolor szary), żółtego pyłu poderwanego z powierzchni i suchego lodu tworzącego czapy na biegunach planety (biały kolor).
Niektóre zjawiska, które udaje się dostrzec przypominają te znane z Ziemi: burze paskowe czy pokrywy lodowe. Jednak najbardziej interesujące są chmury, które podobnie jak na ziemi złożone są z pary wodnej i kryształków lodu. Naukowcy przygotowali również krótką wizualizację tego, jak chmury przemieszczają się nad powierzchnią planety w ciągu jednego dnia marsjańskiego:
Mimo że chmury przypominają te, które mamy na Ziemi, to są one znacznie cieńsze. W ich składzie, podobnie jak w pokrywie lodowej na biegunach, znajduje się bardzo duża ilość dwutlenku węgla, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę bardzo odmienny skład atmosfery Czerwonej Planety od ziemskiej.
Marsa i Ziemię łączy wiele cech, co chcą wykorzystać zarówno naukowcy NASA, jak i wizjonerzy planujący kolonizację Czerwonej Planety. Elon Musk, założyciel SpaceX chce, by pierwsze misje załogowe na Marsa odbyły się w ciągu kilku najbliższych lat. Nieraz również dzielił się swoimi (często kontrowersyjnymi) pomysłami,jak poprawić warunki życia na Czerwonej Planecie. Plany kolonizacji są jednak na tyle poważne, że Elon Musk może osiągnąć swój cel.