NASA planuje nowe badania zmian na Słońcu i ich wpływu na Ziemię

NASA planuje nowe badania zmian na Słońcu i ich wpływu na Ziemię

NASA planuje nowe badania zmian na Słońcu i ich wpływu na Ziemię
Źródło zdjęć: © NASA
21.06.2019 12:25, aktualizacja: 22.06.2019 10:21

NASA planuje rozpoczęcie dwóch nowych programów kosmicznych, których celem będzie badanie aktywności Słońca. Jedno z nich ma skupić się na zmianach wpływających na pogodę kosmiczną, drugie – na wpływie zmian na pole magnetyczne Ziemi.

Pierwsze badanie będzie miało na celu obserwację zjawisk zachodzących na Słońcu, które mają bezpośredni wpływ na pogodę kosmiczną. Sama pogoda kosmiczna ma przede wszystkim ogromne znaczenie w przypadku wypraw kosmicznych, ale gwałtowne burze słoneczne wpływają również na Ziemię. Projekt PUNCH (Polarimeter to Unify the Corona and Heliosphere) zakłada wystrzelenie czterech satelitów, których zadaniem będzie przede wszystkim śledzić wiatr słoneczny.

Drugi projekt przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Iowa nazywa się TRACERS (Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites). Jego celem będzie zbadanie, jak pola magnetyczne wokół Ziemi oddziałują ze Słońcem i w tym celu zostaną użyte dwa statki kosmiczne.

Burze słoneczne – realne zagrożenie dla Ziemi

Zrozumienie zmian zachodzących na Słońcu oraz wzajemnego oddziaływania pól magnetycznych Ziemi i Słońca jest ważne, ponieważ zmiany pogody kosmicznej mogą poważnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto chociażby przypomnieć wydarzenia z Carrington w 1859 r., kiedy burza słoneczna uszkodziła systemy telegraficzne na całym świecie. Niektórzy naukowcy są przekonani, że powtórzenie takiego wydarzenia dzisiaj mogłoby całkowicie pozbawić nas elektryczności. Na mniejszą skalę burze słoneczne mogą zakłócić satelity i technologię naziemną.

Najnowsze projekty NASA są częścią współpracy z ESA, której celem jest stworzenie systemu prognozowania pogody dla nadchodzących burz słonecznych. Chociaż współpraca obu agencji rozpoczęła się dopiero w tym miesiącu, to NASA od lat bada różne zjawiska zachodzące na Słońcu. Projekty PUNCH i TRACERS mają dostarczyć nowych cennych informacji. Start obu z nich przewidziany jest na sierpień 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)