NASA. Pierwszy kosmiczny spacer kobiet w historii. Transmisja na żywo

NASA. Pierwszy kosmiczny spacer kobiet w historii. Transmisja na żywo
Źródło zdjęć: © Youtube.com

18.10.2019 11:59, aktual.: 18.10.2019 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA: Trwa wyjątkowe wydarzenie. Astronautki Christina Koch i Jessica Meir biorą udział w pierwszym w historii kobiecym samodzielnym spacerze kosmicznym. Relacja na żywo rozpoczęła się o 13:40.

Piątek, 18 października 2019 roku to data, która na zawsze zapiszę się na kartach historii NASA. Już dzisiaj Christina Koch i Jessica Meir wezmą udział w pierwszym, samodzielnym kobiecym spacerze kosmicznym.

Misja kobiet polegać będzie na wymianie baterii, której nie udało się aktywować po instalacji nowych akumulatorów litowo-jonowych 11 października na zewnętrznej strukturze stacji kosmicznej. NASA zbliżające się wydarzenie określiła jako "HERstory".

Telekonferencja medialna rozpoczęła się po godzinie 13:00. Poprowadzą ją administrator NASA, Jim Bridenstine oraz były astronauta i zastępca administratora ds. eksploracji i operacji człowieka Ken Bowersox. Eksperci omówią historyczne znaczenie tego wydarzenia.

Poniżej link do transmisji.

NASA. Pierwszy w historii kobiecy spacer w kosmosie

O swojej gotowości do przełomowego wydarzenia, kobiety opowiadały w specjalnym wywiadzie dla telewizji NASA. Pierwszy w pełni kobiecy spacer kosmiczny miał odbyć się w marcu tego roku, ale problemem okazał się brak kombinezonów EVA w odpowiednich rozmiarach.

Projekt nowego skafandra NASA pokazała jakiś czas temu. Nowe kombinezony zostały zaprojektowane po to, aby utrzymywać astronautów przy życiu w próżni kosmicznej, pod wysokim ciśnieniem. Skafandry zawierają elementy kontrolujące oddychanie i temperaturę. Zapewniają też ochronę przed promieniowaniem i zanieczyszczeniami znajdującymi się bezpośrednio w kosmosie.

Dla Christiny Koch będzie to czwarty spacer w przestrzeni kosmicznej. Będzie ona członkiem załogi 1 poza pojazdem (EV1) w skafandrze kosmicznym z czerwonymi paskami, podczas gdy Jessica Meir będzie członkiem załogi poza pojazdem 2 (EV2) w skafandrze bez pasków. Dla tej drugiej będzie to debiut.

Będzie to pierwszy samodzielny kobiecy spacer w przestrzeni kosmicznej, natomiast 43. w którym udział weźmie kobieta. Płeć piękna wykonuje takie spacery od 1984 roku. Pierwszą kobietą, która odbyła spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej, była Swietłana Sawicka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)