ycipk-2yyrle

NASA otworzy "kapsułę czasu". Przez prawie 50 lat leżała nietknięta

W tym roku obchodzimy 50. rocznicę lądowania na Księżycu. Program Apollo zebrał wiele próbek z Srebrnego Globu, z czego sporą część już dawno przebadano. Teraz, po 50 latach pora dokończyć dzieło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas Apollo 17 zebrano najwięcej próbek z Księżyca
Podczas Apollo 17 zebrano najwięcej próbek z Księżyca (NASA)
ycipk-2yyrle

NASA jest w posiadaniu jeszcze trzech księżycowych próbek. Pochodzą z misji Apollo 15, 16 i 17. Amerykanie mają otworzyć teraz jedną z nich. To około 800 gram pyłu księżycowego, szczelnie zamkniętego w komorze próżniowej. Próbka pochodzi z ostatniej misji, Apollo 17.

Misja NASA - Apollo 17

Została zebrana z Księżyca przez dwóch astronautów. 11 grudnia 1972 roku Harrison Schmitt oraz Gene Cernan zebrali ponad 110,52 kg próbek pyłu księżycowego. To jedna trzecia wszystkich próbek zebranych podczas programu Apollo.

ycipk-2yyrle

Na powierzchni Księżyca spędzili 3 dni 2 godziny 59 minut i 40 sekund i przebyli 35,7 km. W tym czasie odbyli 3 spacery księżycowe, które trwały łącznie 22 godziny, 3 minuty i 57 sekund. Do dziś tych dwóch pozostało ostatnimi ludźmi chodzącymi po Księżycu.

Kilka dni temu administrator NASA przedstawił nowe plany badania próbek księżycowych. Stworzono 9 zespołów naukowców, które mają podzielić się 800 gramami pyłu.

Zobacz też: Na Księżycu nie byliśmy od ponad 45 lat. Kosmonauci tłumaczą, dlaczego

Dlaczego wiele próbek NASA nadal nie otworzyła?

ycipk-2yyrle

To nie przypadek, odwlekanie czy brak zainteresowania. Wręcz przeciwnie. NASA chce te próbki przebadać w jak najlepszy sposób. W końcu na program Apollo wydano 24,5 miliarda dolarów. Amerykanie czekają aż rozwój naukowy pozwoli znacznie bardziej wykorzystać potencjał próbek.

"Zebrane próbki to inwestycja w przyszłość. Zostały celowo zachowane, abyśmy mogli skorzystać z dzisiejszej, bardziej zaawansowanej technologii, aby odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj musimy zadać" - powiedziała Lori Glaze, pełniąca obowiązki dyrektora w NASA Planetary Science Division w Waszyngtonie.

Źródło: PopularMechanics

ycipk-2yyrle
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yyrle

ycipk-2yyrle
ycipk-2yyrle