NASA ostrzega. Zmiany klimatu mogą uderzyć w rolnictwo
Według NASA zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na plony kukurydzy i pszenicy już w 2030 r., jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie utrzymywać się na tak wysokim poziomie. To ogromne wyzwanie dla globalnej gospodarki żywnościowej.
04.11.2021 | aktual.: 24.02.2022 16:09
NASA przeprowadziła badania dotyczące rolnictwa, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Food". Korzystając z zaawansowanych modeli klimatycznych i rolniczych, naukowcy odkryli, że zmiana plonów jest spowodowana przewidywanym wzrostem temperatury, zmianami w zakresie opadów oraz podwyższonym stężeniem powierzchniowego dwutlenku węgla w wyniku emisji gazów cieplarnianych.
Prognozy NASA nie są optymistyczne
Zespół wykorzystał złożone symulacje modeli klimatycznych do zbadania wpływu rosnących emisji gazów cieplarnianych na klimat do 2100 roku. Następnie wykorzystał te dane do symulacji modeli upraw, aby zobaczyć, jak zmieniające się temperatury, opady i poziomy CO2 mogą wpływać na tempo wzrostu plonów. Ostatecznie zespół stworzył około 240 globalnych symulacji modeli upraw klimatycznych dla każdej uprawy, co pozwoliło uzyskać dużą pewność co do wyników.
Przewiduje się, że wielkość plonów kukurydzy spadnie o 24 proc., podczas gdy wielkość plonów pszenicy może wzrosnąć nawet o 17 proc. do 2030 r. Eksperci byli zaskoczeni wynikami. Jeden z autorów badania, Jonas Jägermeyr przyznał: "nie spodziewaliśmy się tak fundamentalnej zmiany w porównaniu z prognozami plonów z poprzedniej generacji modeli klimatu i upraw przeprowadzonych w 2014 r.". Jägermeyr wyraził szczególne zmartwienie przewidywanymi plonami kukurydzy, ponieważ "spadek o 20 proc. w stosunku do obecnych poziomów produkcji może mieć poważne konsekwencje na całym świecie".
Ekspert podkreślił, że "nawet w optymistycznych scenariuszach zmian klimatycznych, w których społeczeństwa podejmują ambitne wysiłki w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury, globalne rolnictwo staje w obliczu nowej rzeczywistości klimatycznej". Należy jednak pamiętać, że temperatura i emisja gazów cieplarnianych nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na rolnictwo. W symulacjach nie uwzględniono m.in. bodźców ekonomicznych czy zmiennych praktyk rolniczych. NASA planuje kolejne badania, które pozwolą spojrzeć na problem w szerszej perspektywie.