NASA odkryła jezioro sprzed 7000 lat. Kiedyś miało powierzchnię ponad 400 tys. km
NASA znalazła pozostałości gigantycznego jeziora, które 7 tys. lat temu rozciągało się na obszarze Afryki. Potężny akwen zajmował powierzchnię ponad 400 tys. kilometrów kwadratowych. Jego kolosalne rozmiary można zobaczyć na wyjątkowych zdjęciach satelitarnych.
25.02.2020 13:16
Ponad 7 tys. lat temu na północno-środkowym obszarze Afryki rozciągało się potężne jezioro Mega Czad. Nieprawdopodobnie wielki akwen zajmował powierzchnię ponad 400 tys. kilometrów kwadratowych i miał aż 180 metrów głębokości. Te imponujące liczby czyniło go większym od Morza Kaspijskiego - obecnie największego jeziora na Ziemi.
Warunki klimatyczne na Saharze były w tamtym okresie zdecydowanie bardziej łaskawe niż obecnie, a same tereny bardziej niż pustynię, przypominały sawannę. Brzegi jeziora porastały niegdyś gęste, bujne lasy. Z czasem, gdy obszar pustynny zaczął osiągać coraz większe rozmiary, Mega Czad stopniowo przeobrażał się w...Czad.
Pozostałości tego ogromnego zbiornika wodnego możne obserwować do dzisiaj. NASA ujawniła spektakularne fotografie, na których możemy zobaczyć jego linie brzegowe z czasów świetności. Znajdują się one w odległości setek kilometrów od obecnych granic jeziora Czad. Zdjęcia zostały wykonane z wykorzystaniem danych topograficznych Shuttle Radar Topography Mission - międzynarodowej misji agencji kosmicznych USA, Niemiec i Włoch.
Obecnie jezioro zmienia swój rozmiar sezonowo. Szczyt osiąga na przełomie października i maja, podczas gdy najmniejsze jest wraz z końcem kwietnia. To właśnie wtedy pojawiają się na nim wyspy, które mogą się łączyć w większe obszary lądowe. Jezioro w najgłębszym miejscu ma maksymalnie 11 metrów.
Zbiornik wodny położony jest w Kotlinie Czadu, na pograniczu Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu. Na początku XXI wieku zajmował obszar nie przekraczający 3900 kilometrów kwadratowych. Z zasobów akwenu korzysta około 40 milionów ludzi.