NASA: Niesamowita symulacja pokazuje, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby oceany wyschły

Jak wyglądałaby nasza planeta bez oceanów? Dzięki NASA możemy się o tym przekonać. Symulacja odsłania nie tylko tajemnice oceanicznego dna, ale też starożytną historię ludzkości.

NASA: Niesamowita symulacja pokazuje, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby oceany wyschły
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Dr James O'Donoghue
Karolina Modzelewska

03.02.2020 | aktual.: 03.02.2020 13:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oceany zajmują blisko 70 proc. powierzchni Ziemi, a ich głębiny skrywają wiele tajemnic. Począwszy od starożytnych budowli i mostów, które kiedyś górowały nad powierzchnią wody, a skończywszy na licznych formach życia.

Symulacja stworzona przez planetologa Jamesa O'Donoghue pokazuje, jak wyglądałaby nasza planeta, gdyby wszystkie oceany wyschły. Bazuje na animacji stworzonej w 2008 roku przez fizyka i animatora NASA - Horace Mitchella. O'Donoghue dodał kilka elementów, a efekt jego pracy jest naprawdę niesamowity.

NASA: Jak wygląda Ziemia bez oceanów?

Gdy oceany powoli wysychają, pojawiają się pierwsze fragmenty ukrytej ziemi. Są to szelfy kontynentalne – podmorskie krawędzie każdego kontynentu. Na szelfach kontynentalnych można odnaleźć starożytne mosty, które stworzyli pierwsi ludzie w trakcie migracji z kontynentu na kontynent. Dziesiątki tysięcy lat temu nasi przodkowie mogli wędrować z Europy kontynentalnej do Wielkiej Brytanii, z Syberii na Alaskę i z Australii na otaczające ją wyspy.

- Kiedy nastąpiła ostatnia epoka lodowcowa, dużo wody oceanicznej zamieniło się w lód na biegunach. Właśnie dlatego istniały mosty lądowe. Każde z tych łączy umożliwiało ludziom migrację, a koniec epoki lodowcowej sprawił, że woda ich odizolowała – powiedział O'Donoghue w rozmowie z Business Insider.

Brak wody pozwala spojrzeć na świat oczami naszych starożytnych przodków. Symulacja pozwala również dostrzec najdłuższy łańcuch górski na Ziemi, który wyłania się, gdy poziom morza znacząco się obniża (o około 2-3 tys. metrów). Jest to grzbiet śródoceaniczny, zajmujący blisko 1/3 powierzchni Oceanu Atlantyckiego.

- Podoba mi się, jak ta animacja pokazuje, że dno oceanu jest tak samo zmiennie i interesujące pod względem geologicznym jak kontynenty – powiedział O'Donoghue.

Zdaniem eksperta, opróżnienie oceanów z wody pozwala zobaczyć nie tylko ich dno, ale także starożytną historię ludzkości.

Komentarze (73)