NASA o tajemnicy życia na Ziemi. Tak w gwiazdach rodzi się niezbędny jego element

NASA o tajemnicy życia na Ziemi. Tak w gwiazdach rodzi się niezbędny jego element

NASA o tajemnicy życia na Ziemi. Tak w gwiazdach rodzi się niezbędny jego element
Źródło zdjęć: © flickr.com
06.02.2020 13:15, aktualizacja: 06.02.2020 18:52

Naukowcom udało się ustalić nowe informacje na temat tego, jak życie dotarło na naszą planetę. Tym razem przebadali jeden z kluczowych pierwiastków budujących nasze DNA.

Fosfor jest obecny w DNA i błonach komórkowych. Najnowsze dane utwierdziły naukowców w przekonaniu, że jest to kluczowy pierwiastek, dzięki któremu życie na Ziemi mogło powstać. Czemu akurat fosfor i jak znalazł się on na naszej planecie? To pytanie długo pozostawało bez odpowiedzi.

- Życie na Ziemi pojawiło się ok. 4 mld lat temu, ale nadal nie znamy procesów, które to umożliwiły – mówi Víctor Rivilla, główny autor nowego badania.

Dzięki wykorzystaniu danych z teleskopu ALMA oraz sondy kosmicznej Rosetta udało im się prześledzić, w jaki sposób fosfor dotarł na Ziemię. Ustalili, że molekuły zawierające fosfor powstają podczas formowania się masywnych gwiazd. Dochodzi do tego, kiedy kształtujące się gwiazdy wydzielają pierwsze promieniowanie i zdaniem badaczy to właśnie tlenek fosforu jest najczęściej występującą molekułą na ściankach młodych gwiazd.

Kiedy naukowcom udało się ustalić, że fosfor powstaje podczas kształtowania się masywnych gwiazd, prześledzili jego drogę w Układzie Słonecznym. Podejrzewali, że w momencie kształtowania się Słońca, mogło dojść do wyrzucenia cząsteczek zawierających fosfor w przestrzeń kosmiczną. Te z kolei mogły zostać uwięzione w pyle wokół gwiazdy.

Jeszcze zanim gwiazda była w pełni uformowana z pyłu tworzą się kamienie i skały, które następnie przekształcają się w komety. W związku z tym naukowcy przebadali ślad komety 67P/Churyumov–Gerasimenko, na której po raz pierwszy zaobserwowano tlenek fosforu.

Badacze już jakiś czas temu ustalili, że życie na Ziemi mogło powstać dzięki komecie lub asteroidzie. Nie mieli jednak pojęcia, w jaki sposób fosfor mógł znaleźć się na kosmicznej skale. Nowe odkrycie rzuca światło na dotychczasowe wątpliwości.

Dane z teleskopu ALMA i sondy Rosetta pozwoliły ustalić, że fosfor, niezbędny do powstania życia na Ziemi pochodzi prawdopodobnie od naszej rodzimej gwiazdy. Naukowcy są pozytywnie zaskoczeni odkryciem i związkiem pomiędzy gwiazdami, kometami i życiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)