NASA. Nowa kosmiczna toaleta za 23 mln dolarów jest gotowa do drogi na ISS

Nowa toaleta kosmiczna NASA dla ISS przechodzi testy w Johnson Space Center w Houston w Teksasie.
Nowa toaleta kosmiczna NASA dla ISS przechodzi testy w Johnson Space Center w Houston w Teksasie.
Źródło zdjęć: © NASA

26.09.2020 00:00, aktual.: 01.03.2022 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA w przyszłym tygodniu wystrzeli nową toaletę kosmiczną na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla astronautów, aby przetestować ją, zanim zostanie wykorzystana na przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa.

Nowy system toaletowy o wartości 23 mln dolarów, znany jako Universal Waste Management System (UWMS), jest o 65 proc. mniejszy i 40 proc. lżejszy od toalety używanej obecnie na stacji kosmicznej i może obsługiwać większe załogi.

Toaleta zostanie wystrzelona na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły ładunkowej Northrop Grumman Cygnus 29 września w ramach rutynowej misji zaopatrzenia.

Jak w kamperze

Po przybyciu na stację kosmiczną astronauci przetestują, jak nowa toaleta sprawdza się w środowisku mikrograwitacji. System zostanie zainstalowany obok obecnej toalety w module połączeniowym Mode 3 stacji kosmicznej.

– Toaleta została zaprojektowana z myślą o eksploracji i stanowi kontynuację wcześniejszego projektu. Kluczem w aspekcie eksploracji jest dążenie do optymalizacji masy i zużycia energii, które są bardzo ważnymi elementami projektu statku kosmicznego. – powiedziała na konferencji prasowej Melissa McKinley, projekt managerka NASA Advanced Exploration Systems Logistics Reduction.

UWMS mierzy około 71 centymetrów wysokości, co jest porównywalne z kompaktowymi toaletami stosowanymi w kamperach. Nowy system będzie rutynowo używany przez załogę na stacji kosmicznej i testowany przez następne trzy lata, aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z planem. Przed startem system był testowany w środowiskach symulujących pracę stacji kosmicznej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także