Trwa ładowanie...

NASA pokazała niezwykły trening astronautów. To przygotowania do misji Artemis

Inżynierowie NASA pomagają przygotować się astronautom do nadchodzącej misji Artemis, w ramach której powrócą na Księżyc. Aby przygotować się do spaceru po Srebrnym Globie, muszą najpierw poćwiczyć… pod wodą.

Share
Trening astronautów w ramach misji Artemis
Trening astronautów w ramach misji ArtemisŹródło: NASA
d4ma7mr

W ramach serii testów przeprowadzanych w Neutral Buoyancy Lab (NBL) w Johnson, astronauci wypróbowują nowy skafander kosmiczny w ekstremalnych warunkach. Testy przeprowadzane są pod wodą w towarzystwie inżynierów, którzy ubrani w skafandry do nurkowania nadzorują ćwiczenia. Wszystko to ma na celu opracowanie metod działania na Księżycu, gdy astronauci wylądują na jego powierzchni w ramach misji Artemis

- Te testy pomogą określić, który sprzęt najlepiej sprawdzi się na Księżycu i jakie narzędzia najlepiej pomogą astronautom wykonać czekające na nich zadania - wyjaśnia Daren Welsh, kierownik testów aktywności dla misji Artemis. - Jednocześnie astronauci będą lepiej przygotowani do spacerów księżycowych, co pomoże lepiej określić niektóre cele misji. 

W ramach ćwiczeń astronauci wykonują różne zadania, które mają symulować m.in. pobieranie próbek, badanie księżycowego lądownika czy osadzenie amerykańskiej flagi. Zespół musi przepracować wiele podstawowych technik, jak chociażby sposób bezpiecznego wchodzenia i schodzenia po drabinie czy bezpieczne chodzenie po "powierzchni Księżyca". 

d4ma7mr

Jest to o tyle istotne, że warunki w czasie misji Artemis będą inne niż te w czasach Apollo - zmiany dotyczą nie tylko sprzętu i wyposażenia astronautów, ale również miejsca lądowania. Dodatkowo będzie to pierwsza misja księżycowa, w której udział weźmie kobieta. Testy pomogą określić również, jak długo powinny trwać spacery księżycowe oraz jak daleko będzie podróżować załoga poza lądownik. 

NASA
Trening astronautów w ramach misji ArtemisŹródło: NASA

- Możemy ocenić narzędzia w laboratorium lub na placu skalnym, ale można się wiele nauczyć, zakładając kombinezon ciśnieniowy i pracując w ramach ograniczeń związanych z jego mobilnością - powiedział Welsh. - Chcemy zapewnić astronautom jak największe bezpieczeństwo. - dodał. 

Oprócz testów w NBL zespół testuje sprzęt w laboratorium i na skalnym terenie testowym, który symuluje ogólne cechy terenu na powierzchni Księżyca. Ten wysiłek już przynosi zespołowi korzyści, ponieważ coraz lepiej poznaje on koncepcje eksploatacji powierzchni Księżyca. 

NASA
Trening astronautów w ramach misji ArtemisŹródło: NASA

Dzięki programowi Artemis pierwsza kobieta i kolejny mężczyzna wyląduje na powierzchni Księżyca w 2024 roku. Nowa technologia pozwoli na eksplorację Srebrnego Globu w stopniu większym niż kiedykolwiek. Będzie to również ważny krok, który przygotuje NASA do podróży na Marsa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ma7mr

Podziel się opinią

Share
d4ma7mr
d4ma7mr
Więcej tematów