NASA: niezwykłe światła na Jowiszu. Sonda Juno pokazała, jak powstają

NASA: niezwykłe światła na Jowiszu. Sonda Juno pokazała, jak powstają

Zorze polarne na Jowiszu
Zorze polarne na Jowiszu
Źródło zdjęć: © NASA
17.03.2021 12:33

Nowe dane zebrane przez instrumenty pomiarowe sondy Juno ujawniły spektakularny widok. Po raz pierwszy naukowcy mogli zaobserwować dokładne powstanie zorzy polarnej na Jowiszu.

Zorze polarne nie są zjawiskiem występującym tylko na Ziemi. O tym, że można je zaobserwować również na Jowiszu, wiadomo od kilkunastu lat, ale do tej pory można było to robić z Ziemi lub na zdjęciach z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Dopiero najnowsze dane uzyskane przez instrumenty pomiarowe sondy Juno, pozwolił przyjrzeć się temu zjawisku "z bliska". 

Zorza polarna na Jowiszu
Zorza polarna na Jowiszu© NASA

Zorze polarne na Jowiszu zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 1994 roku właśnie przez Teleskop Hubble'a. Wtedy po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć światła rozjaśniające Gazowego Giganta o świcie. 

Przez lata naukowcy mogli obserwować to niezwykłe zjawisko tylko w ultrafiolecie. Badania nie pozwalały jednak objąć całych zórz i nie wiadomo było, co działo się w tym czasie po "nocnej" stronie planety. 

- Obserwowanie zorzy polarnej Jowisza z Ziemi nie pozwala spojrzeć poza granice biegunów. Wcześniejsze statki: Voyager, Galileo, Cassini nie przelatywały nad biegunami i nie mogły pokazać pełnego obrazu tego zjawiska - wyjaśnił Bertrand Bonfond, badacz z Uniwersytetu w Liège w Belgii i główny autor badania. 

Powstanie zorzy polarnej na Jowiszu [Wideo]

Dane zebrane przez Juno po raz pierwszy dają naukowcom wgląd w to, w jaki sposób powstają zorze na Gazowym Gigancie i co dzieje się w tym samym czasie po drugiej stronie Jowisza. 

Naukowcy odkryli, że burze powstające po nocnej stronie planety, gdy nastaje świt, powodują powstanie jeszcze jaśniejszych i bardziej widowiskowych zórz. W tym momencie dochodzi do emisji tysięcy gigawatów światła ultrafioletowego. Oznacza to, że burze wzmacniają nawet 10-krotnie typowe zorze, które można zaobserwować na Jowiszu. 

- Te poranne burze na Jowiszu bardzo przypominają ziemskie krótkotrwałe zaburzenia w magnetosferze (substorm), które powodują uwolnienie energii. Wizualnie jest to postrzegane jako nagłe rozjaśnienie zorzy polarnej - wyjaśnił Zhonghua Yao, współautor badania. 

Podobieństwo obu zjawisk - na Ziemi i Jowiszu - jest zaskakujące, ponieważ magnetosfery planet są diametralnie różne. Na Ziemi magnetosfera jest zasadniczo kontrolowana przez interakcję wiatru słonecznego z polem magnetycznym Ziemi. Magnetosfera Jowisza składa się w większości z cząsteczek "uciekających" z księżyca Io

Nowe odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do powstawania tego niezwykłego zjawiska, jakim są zorze polarne. Co więcej, sonda Juno po raz kolejny odkryła nieznane dotąd fakty na temat największej planty w Układzie Słonecznym, pokazując tym samym, jak niewiele jeszcze wiemy na jej temat. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)