Odkryto nowy rodzaj zorzy polarnej. Przypomina rozświetlone wydmy

Odkryto nowy rodzaj zorzy polarnej. Przypomina rozświetlone wydmy
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta
Karolina Modzelewska

04.02.2020 10:03, aktual.: 04.02.2020 14:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że nie tylko naukowcy mają znaczący wkład w rozwój nauki. Posiadają go i zwykli ludzie. Grupa amatorów fotografii odkryła nowy rodzaj zorzy polarnej, który swoim wyglądem przypomina rozświetlone wydmy. Niesamowite zjawisko można podziwiać na nagraniu.

Nietypowa zorza została sfotografowana w południowo-zachodniej Finlandii. Dostrzeżono ją w dwóch różnych punktach nieba. Grupa amatorów fotografii poinformowała na Facebooku, że nie pasuje do niczego, co udało się wcześniej zaobserwować.

Spektakularne widowisko

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które można obserwować w górnej atmosferze. Występuje w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi, kiedy dochodzi do wybuchów na powierzchni Słońca. W ich efekcie pojawia się fala magnetyczna. W momencie jej dotarcia do Ziemi na niebie ukazują się niesamowite pasma światła. Ich barwa jest zmienna – od jasnozielonej po intensywnie fioletową.

Odkrycie nowego zjawiska świetlnego

Pasjonaci fotografii uwiecznili nietypową zorzę na zdjęciach. Wyróżniało ją to, że nie świeciła pionowo, a poziomo. Nie mogli znaleźć informacji na temat podobnych zórz, dlatego skontaktowali się z fizykami z Uniwersytetu Helsińskiego. Dzięki temu udało się potwierdzić, że jest to nowy rodzaj zorzy – zorza wydmowa.

Jedna z badaczek zaangażowanych w analizę - Minna Palmroth, fizyk kosmiczny z Uniwersytetu Helsińskiego potwierdziła, że pierwszy raz zaobserwowano fale atmosferyczne przechodzące przez zorzę polarną. Nigdy wcześniej nic takiego nie zaobserwowano.

Naukowcy jeszcze nie wiedzą, w jaki sposób powstaje nowy typ zorzy polarnej. Ich zdaniem pojawia się, gdy dochodzi do interakcji cząsteczek plazmy z falami atmosferycznymi. Powietrze falujące w jonosferze może wpływać na tworzenie się poziomych fal.

wiadomościzorza polarnaziemia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także