NASA: Lecimy na Marsa!
03.12.2014 10:08, aktual.: 03.12.2014 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
No i stało się. NASA oficjalnie zapowiedziała, że planuje załogową misję na Marsa.
Choć prace nad statkiem Orion prowadzone były od samego początku z myślą o długotrwałych lotach załogowych, do tej pory nikt z kierownictwa NASA nie wspominał oficjalnie o konkretnych planach załogowej wyprawy na Marsa. Aż do teraz. Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że program załogowych lotów na Marsa oficjalnie rozpocznie się wraz z pierwszym orbitalnym testem statku Orion.
Na razie jest to plan dość ogólny. NASA najpierw przeprowadzi na statku Orion szereg testów bezzałogowych i gruntownie sprawdzi dodatkowe moduły, potrzebne do prowadzenia długotrwałych misji. Później, około roku 2025 agencja przeprowadzi za jego pomocą załogową misję w ramach programu przechwycenia asteroidy. Będzie to jednocześnie ostateczny test dla statku Orion, który w połowie lat trzydziestych XXI wieku powinien wystartować w kierunku Czerwonej Planety.
Pierwsze testy Oriona rozpoczną się już w ten czwartek, 4 grudnia. Statek po raz pierwszy opuści Ziemię i znajdzie się na jej orbicie (5,8 kilometra nad powierzchnią globu, 15 razy wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna!). Pozostanie tam przez 4,5 godziny w ramach misji Exploration Flight Test-1 (_ Lot Badawczy Test-1 _). Służyć ma ona sprawdzeniu wewnętrznych systemów statku i jego wyposażenia awaryjnego.
Testy pozwolą również określić warunki, panujące w trakcie lotu wewnątrz i na zewnątrz kapsuły. Naukowcy mówią, że za pomocą ok. 1200 czujników mierzą m.in. promieniowanie, obciążenia grawitacyjne czy nawet hałas.
- Wiele z tych danych posłuży do dalszych prac nad samym pojazdem, ale staramy się jednocześnie zrozumieć, w jakich warunkach przebywać będzie jego załoga - stwierdził w oświadczeniu dla prasy Mark Geyer, szef programu Orion.
To dobry początek, ale niezależnie od niego, na lądowanie będziemy musieli poczekać około 15 lat. Dla porównania program Apollo, wraz z przygotowaniami, trwał w sumie 11 lat. Od szybkości realizacji planu dużo ważniejsze jest to, że NASA ma wyznaczony konkretny cel. No i, na co zwraca uwagę _ The Huffington Post _, który jako pierwszy podał tę informację, kiedy misja w końcu wystartuje, człowiek opuści niską orbitę okołoziemską po raz pierwszy od czasu misji Apollo.
Polecamy na stronach Giznet.pl: ZX Spectrum wróci jako konsola retro?