NASA kręci w 3D

NASA kręci w 3D

NASA kręci w 3D
Źródło zdjęć: © Nasa
07.05.2009 11:30, aktualizacja: 07.05.2009 13:40

Załoga promu kosmicznego Atlantis, którego kolejny start planowany jest na najbliższy poniedziałek, będzie wyposażona w dodatkowy sprzęt - kamery IMAX. Posłużą one do zarejestrowania kosmicznych spacerów astronautów. Misją Atlantis jest przeprowadzenie prac naprawczo-konserwacyjnych teleskopu Hubble'a. W oparciu o nagrany materiał powstanie film Hubble 3D, którego seanse będzie można oglądać w kinach IMAX począwszy od wiosny 2010 r.

Najbliższa misja promu kosmicznego Atlantis jest dla NASA absolutnym priorytetem. Bob Jacobs napisał w specjalnym oświadczeniu prasowym, że teleskop Hubble'a umożliwił ludzkości podziwianie niesamowitego piękna kosmosu. Naprawa i modernizacja urządzenia mają pozwolić naukowcom na badanie wszechświata przez kolejne lata.

Jacobs dodał, że celem misji Atlantis jest również przekazanie ludzkości historii teleskopu i podzielenie się wrażeniami, jakie płyną z oglądania przestrzeni kosmicznej. Technologia opracowana przez IMAX jest świetnym narzędziem do realizacji tego zadania. Dzięki niej oglądanie teleskopu wreszcie przekazywać będzie widzom niezwykłe emocje, które towarzyszom astronautom podczas ich podróży. Założeniem projektu jest sprawić, aby widz poczuł się jak uczestnik misji.

IMAX zaznaczył, że astronauci zostali już przeszkoleni w obsłudze kamer. Wiadomo również, że jedna z nich zostanie umieszczona na zewnątrz promu.

Start misji Atlantis miał odbyć się już w pod koniec ubiegłego roku. Przedsięwzięcie wstrzymano z powodu awarii komputera sondy kosmicznej. Nadchodząca wyprawa ma dostarczyć do teleskopu nowe urządzenia, baterie oraz moduł umożliwiający znacznie szybsze badanie nawet 1. razy dalszej odległości niż dotychczas.
Warto dodać, że kamery 3D nie będą jedyną rozrywkową częścią wyprawy. Wiadomo, że jeden z astronautów, Mike Massimino, ma relacjonować misję za pomocą serwisu Twitter.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)