NASA: ISS uniknęła zderzenia z "kosmicznymi śmieciami". Manewr zakończony powodzeniem

NASA: ISS uniknęła zderzenia z "kosmicznymi śmieciami". Manewr zakończony powodzeniem

NASA potwierdza: ISS uniknęła zderzenia z "kosmicznymi śmieciami"
NASA potwierdza: ISS uniknęła zderzenia z "kosmicznymi śmieciami"
Źródło zdjęć: © Pixabay
23.09.2020 09:41

NASA poinformowała, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała pomyślnie manewr mający na celu uniknięcie zderzenia z kosmicznymi odpadkami. Najprawdopodobniej były to fragmenty rakiety nośnej lub nieczynnego już satelity.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała pomyślnie w nocy z wtorku na środę czasu europejskiego manewr mający na celu uniknięcia zderzenia z najprawdopodobniej fragmentami rakiety nośnej, lub nieczynnego już satelity - poinformowała NASA.

- Manewr zakończony, astronauci wychodzą z ukrycia - napisał na Twitterze szef agencji kosmicznej NASA Jim Bridenstine.

Na czas przelotu tak zwanych "kosmicznych śmieci" załoga ISS, w której skład wchodzi dwóch Rosjan: Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy schroniła się na pokładzie statku "Sojuz" przycumowanego do stacji.

Niezidentyfikowane jeszcze szczątki przeleciały w odległości około 1,9 km od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS dokonywała już wcześniej podobnych manewrów.

Wcześniej informowano, że stacja znajduje się w tzw. strefie czerwonej co oznacza, że prawdopodobieństwo zderzenia się z niezidentyfikowanymi obiektami było duże.

Szczątki nie zostały odnalezione w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, dlatego ciężko ustalić ich pochodzenie.

"Kosmiczne śmieci" to obiekty wytworzone przez człowieka pozostające na orbicie okołoziemskiej, które nie wykonują już zaplanowanych dla nich zadań. Należą do nich głównie zużyte człony rakiet wielostopniowych, nieczynne satelity, a także fragmenty powstałe w wyniku kolizji lub eksplozji satelitów i rakiet.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)