NASA i SpaceX z kolejną udaną misją. Kapsuła Dragon dostarczyła zaopatrzenie na ISS

NASA i SpaceX z kolejną udaną misją. Kapsuła Dragon dostarczyła zaopatrzenie na ISS

NASA i SpaceX z kolejną udaną misją
NASA i SpaceX z kolejną udaną misją
Źródło zdjęć: © SpaceX
08.12.2020 12:00, aktualizacja: 02.03.2022 18:47

NASA i SpaceX znów mają powody do zadowolenia. Wszystko za sprawą udanej misji CRS-21, w ramach której kapsuła towarowa Dragon dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną prawie 3 tony zaopatrzenia. W przesyłce nie zabrakło świątecznych przysmaków.

SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska zrealizowała dla NASA kolejną misję. Mowa o przedsięwzięciu nazwanym CRS-21, w ramach którego towarowa kapsuła Dragon dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną ładunek o wadze 2 900 kilogramów.

Na pokładzie statku znalazły się m.in. urządzenia do szybkiego badania krwi oraz czterdzieści myszy, na których prowadzone będą eksperymenty.

Oprócz zaopatrzenia niezbędnego do prowadzenia badań, astronauci przebywający na ISS (czwórka Amerykanów, dwóch Rosjan i Japończyk) otrzymali świąteczne prezenty i przysmaki. Wśród nich znalazły się m.in. pieczony indyk, chleb kukurydziany oraz sos żurawinowy.

W ramach 21. misji zaopatrzeniowej SpaceX dla NASA od 2012 roku, kapsuła Dragon dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną także śluzę Bishop, która po zamontowaniu na ISS pozwoli na przenoszenie większych ładunków.

Nowa kapsuła Dragon została wystrzelona w kierunku ISS 6 grudnia. Start rakiety Falcon 9 był opóźniony o jeden dzień z powodu niesprzyjającej pogody na Przylądku Canaveral na Florydzie. Wideo z początku misji można zobaczyć poniżej.

Kapsuła towarowa Dragon po miesiącu odłączy się od ISS i spadnie do Atlantyku.

Kapsuła Cargo Dragon 2

Kapsuła Cargo Dragon 2 jest przeznaczona wyłącznie do transportu materiałów. Ma o 20 procent większą pojemność od poprzedniej wersji, jest również bardziej zaawansowana technologicznie. Statek jest wyposażony w nowy system dokowania do ISS, wyprodukowany przez Nanolock LLC. Pozwala on na większą stabilność, co bardzo dobrze wpływa na całą Międzynarodową Stację Kosmiczną. Cargo Dragon 2 może przebywać w przestrzeni kosmicznej do 75 dni bez żadnej szkody dla elementów konstrukcyjnych.

Przypomnijmy, że w listopadzie tego roku SpaceX i NASA z powodzeniem wysłały na ISS czterech astronautów, którzy w ramach misji Crew-1, spędzą tam 6 miesięcy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)