NASA i SpaceX szykują się do kolejnej misji. Poznaliśmy wstępną datę

NASA i SpaceX szykują się do kolejnej misji. Poznaliśmy wstępną datę

17.08.2020 09:54, aktual.: 17.08.2020 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA i SpaceX przygotowują się do misji Crew-1. Administrator agencji, Jim Bridenstine właśnie podał przybliżony termin startu tego przedsięwzięcia. Okazuje się, że rozpocznie się ono później, niż dotychczas planowano.

NASA i SpaceX mogli ogłosić niedawno swój wielki sukces. Wszystko za sprawą pokazowej misji, w której astronauci Doug Hurley i Robert Behnken udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po dwóch miesiącach spędzonych na ISS, mężczyźni wrócili na Ziemię w kapsule Crew Dragon - tej samej, która już niedługo weźmie udział w kolejnym spektakularnym przedsięwzięciu.

Tym razem, będzie to pierwsza z regularnych misji zapewniających rotację astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po uzyskaniu przez firmę Elona Muska certyfikatu zezwalającego na załogowe loty.

Start misji Crew-1 planowano na wrzesień, jednak administrator agencji Jim Bridenstine poinformował, że początek przedsięwzięcia odbędzie się nie wcześniej niż 23 października 2020 roku.

Załogę statku kosmicznego stanowić będzie czwórka astronautów. W kosmos polecą Michael Hopkins - dowódca statku Crew Dragon, Victor Glover - pilot, Shannon Walker - specjalista misji, a także reprezentant Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmosu (JAXA) - Soichi Noguchi. Ten ostatni, podobnie jak Walker, również będzie pełnił funkcję specjalisty misji.

Start rakiety Falcon 9, która wyniesie w kosmos kapsułę Crew Dragon, odbędzie się z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral, na Florydzie. Wcześniej, bo na 14 października, zaplanowano start misji załogowej Sojuz MS-17, która wyniesie na ISS kosmonautów Siergieja Ryżnikowa, Siergieja Kud-Swierczkowa oraz astronautkę Kate Rubins.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)