ycipk-g87sxk

NASA stworzyła pierwszą taką mapę Tytana, tajemniczego księżyca Saturna

Tytan, drugi co wielkości księżyc w Układzie Słonecznym owiany jest tajemnicą. Sonda Cassini z NASA zajrzała pod grube warstwy chmur metanu i odkryła świat, jakiego się nie spodziewali naukowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tytan
Tytan (NASA)
ycipk-g87sxk

Dzięki zdjęciom i danym zebranym przez sondę Cassini, NASA była w stanie opracować pierwszą globalną mapę geomorfologiczną księżyca Saturna. Omawiany Tytan jest od lat podmiotem badań naukowców, ponieważ ich zdaniem jest duża szansa na występowania na nim życia.

Głównym problemem, który uniemożliwiał wcześniejsze badanie Tytana, są grube chmury metanu spowijające księżyc. Dzięki sondzie Cassini udało się zajrzeć poniżej ich poziomu, dzięki czemu udało się opracować matę, którą możecie zobaczyć poniżej:

ycipk-g87sxk
NASA
Podziel się

Sonda Cassini okrążyła Saturn w latach 2004-2017 i przeleciała ponad Tytanem ponad 120 razy. Odkryła, że powierzchnia Tytana składa się z ogromnych "fantomowych" jezior metanowych. Wielokrotne okrążenia wokół planety pozwoliły na dokładniejsze zbadanie księżyca, dzięki czemu udało się zanalizować dane geologiczne tego lodowego świata.

Mapa, która została opublikowana 18 listopada w "Nature Astronomy", wskazuje sześć kluczowych cech księżyca: równiny, wydmy, ziemisty teren (małe góry), jeziora, labirynt i kratery. Dominuje obraz równinny, który stanowi ok. 65 proc. całego zmapowanego obszaru. Wydmy rozciągają się na długości równika, a bieguny są domem dla dziwnych jezior metanowych Tytana.

Zobacz też: Wybuchowy Tytan

ycipk-g87sxk

Naukowcy zwrócili również uwagę, że metanowe jeziora znajdują si przede wszystkim na północy księżyca, podczas gdy jej biegun południowy wydaje się być stosunkowo suchy. To cecha, która sugeruje, że na Tytanie panują różne pory roku, a klimat różny w zależności od szerokości geograficznej.

NASA planuje kolejne badanie Tytana w 2034 roku w ramach misji Dragonfly, kiedy na powierzchnię księżyca zostanie zrzucona specjalna sonda. Będzie to pierwsze tego typu badanie na tak odległym ciele niebieskim.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-g87sxk

ycipk-g87sxk
ycipk-g87sxk