NASA i ESA mogą połączyć siły i sprowadzić z Marsa próbki skał

NASA i ESA mogą połączyć siły i sprowadzić z Marsa próbki skał
Źródło zdjęć: © NASA

26.11.2019 13:06, aktual.: 26.11.2019 16:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna rozważają połączenie sił, żeby razem wykonać niezwykle skomplikowaną operację, która zakończyć ma się pobraniem próbek marsjańskich skał i sprowadzeniem ich na Ziemię.

To byłoby pierwsze takie osiągnięcie w dziejach ludzkości. Co prawda kawałki marsjańskich skał pojawiały się już na naszej planecie, ale tylko w formie meteorytów. Te jednak nie spełniają oczekiwań badawczych naukowców, ponieważ są zanieczyszczone ze względu na swoje lądowanie na naszej planecie i nie wiadomo z jakiej dokładnie części Marsa pochodzą.

Program opracowany przez NASA i ESA ma polegać na szukaniu przez łazika skał, które mogą zawierać dowody przeszłego życia.

NASA na tak, ESA zdecyduje

Pobrane próbki mają być później wystrzelone w przestrzeń kosmiczną, gdzie przechwyci je statek bezzałogowy. Następnie zostaną zrzucone ze spadochronem na pustynie Utah.

NASA zdążyła już wyrazić zgodę na taką misję. Wszystko zależy teraz od władz agencji ESA, które spotkają się w najbliższym czasie w Sewilli w celu zadecydowania czy wyrażą poparcie dla tego pomysłu.

Źródło: theguardian.com, innpoland.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)