NASA: Asteroida uderzy z siłą większą niż bomba atomowa. Koniec świata to tylko kwestia czasu

NASA: Asteroida uderzy z siłą większą niż bomba atomowa. Koniec świata to tylko kwestia czasu11.08.2019 17:56
NASA: Asteroida uderzy z siłą większą niż bomba atomowa. Koniec świata to tylko kwestia czasu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Naukowcy są zgodni, że to tylko kwestia czasu, zanim asteroida zderzy się z Ziemia, a moc uderzenia może być wielokrotnie silniejsze niż bomba atomowa. W weekend niebezpiecznie blisko Ziemi znalazła się QQ23 2006.

Asteroida QQ23 2006 minęła Ziemię w ten weekend w odległości 7,4 mln km. Miała ponad 500 m średnicy, co czyniło ją trzykrotnie większą niż największa statua na świecie czy Wieża Eiffela Poruszała się z prędkością ponad 167 000 km/h.

Naukowcy są zgodni, że gdyby uderzył w planetę, wynikająca z tego eksplozja mogłaby być 500 razy silniejsza niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę w 1945 roku. Asteroida wielkości 2006 QQ23 mogłaby zmieść miasto z powierzchni Ziemi, zabijając przy tym miliony osób.

Zobacz też: Poważne ostrzeżenie. Zginęłoby nawet milion osób

Danica Remy, prezes kalifornijskiej fundacji non-profit B612 w rozmowie z NBC News stwierdza: "Jest w 100% pewne, że zostaniemy trafieni, ale nie jest w 100% pewne - kiedy".

Według szacunków NASA najprawdopodobniej do kolizji dużej asteroidy z Ziemią dojdzie dopiero za ok. 116 lat. Jednak agencje kosmiczne obserwują ponad 20 000 obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi.

I chociaż większość z nich, tak jak 2006 QQ23 ma niemal zerowe szanse na kolizję z naszą planetą, to historia pamięta przypadki asteroid, których naukowcy nie wykryli, dopóki te nie znalazły się niebezpiecznie blisko Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)