NASA: 5 asteroid zbliża się do Ziemi. Niebezpiecznie blisko będą już dziś

NASA: 5 asteroid zbliża się do Ziemi. Niebezpiecznie blisko będą już dziś

NASA: 5 asteroid zbliża się do Ziemi. Niebezpiecznie blisko będą już dziś
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.10.2019 07:35

Pięć potencjalnie niebezpiecznych asteroid zbliży się dzisiaj do Ziemi. Największa z nich będzie wielkości Big Bena. NASA komentuje sytuację i ocenia zagrożenie.

Największa z pięciu asteroid, która zbliży się dziś do Ziemi nosi nazwę 2019 TM7 i ma ok. 95 m średnicy, co równe jest wysokości brytyjskiego Big Bena. Najbliżej Ziemi znajdzie się w okolicach godziny 13:40 czasu polskiego. Znajdzie się wtedy w odległości ok. 4 mln km od powierzchni planety, ale w perspektywie kosmosu to stosunkowo blisko.

Pozostałe asteroidy są mniejsze i mierzą od 31 do 59 m średnicy, są to: 2019 TE2, 2019 TW6, 2019 TP5 i 2019 TA1. Najbliższa z nich minie Ziemię w odległości ok. 1,9 mln km, co oznacza, że ryzyko kolizji niemal nie występuje.

NASA tygodniowo wykrywa ok. 30 nowych asteroid z grupy NEO - obiektów bliskich Ziemi. Na tą chwilę zaobserwowanych zostało ok. 19 tys. asteroid, jednak większość z nich nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla Ziemi.

- Eksperci szacują, że uderzenie obiektu wielkości tego, który wybuchł w Czelabińsku w Rosji, w 2013 r. (o wielkości około 17 m) ma miejsce raz lub dwa razy w ciągu stu lat - wyjaśnia NASA. Większe obiekty uderzają w Ziemię jeszcze rzadziej. NASA przyznaje jednak, że katalog potencjalnie niebezpiecznych asteroid nie jest kompletny, dlatego są prowadzone wciąż nowe badania, a wraz z ESA przygotowywany jest plan obrony przed uderzeniem asteroidy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)