NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy

NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy

NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy
06.06.2007 13:30, aktualizacja: 06.06.2007 14:57

Na targach Computex 2007 VIA zaprezentowała ultraprzenośne notebooki, które wkrótce mają trafić do europejskich sklepów. Ciekawe komputery mają m.in. wymienne panele elektroniczne z GPS, telefonem VOIP lub tunerem telewizji cyfrowej.

Via NanoBook wykorzystuje procesor VIA C-7M pracujący z częstotliwością 1,2 GHz. W komputerze zamontowano 7-calowy, dotykowy ekran LCD i kontroler sieci WiFi. Instalowane dyski twarde mają mieć pojemność 30, lub 60 GB, a preinstalowany system operacyjny to Windows XP lub Vista. Notebook waży mniej niż kilogram i na baterii ma pracować do pięciu godzin. Komputer zaliczany jest do segmentu urządzeń Ultramobile PC, lecz w stosunku do urządzeń skonstruowanych wg. projektów Microsoftu czy Intela ma inne wyposażenie.

Jednym z pierwszych producentów, który zapowiedzieli notebooki zgodne z projektem NanoBook jest tajwański FIC, który wyprodukuje modele dla firmy Packard Bell ( sprzedawane również w Polsce ). Trafią one do Europy w trzecim kwartale br. Podobne modele sprzedawane będą również w USA. Niestety w modelelach Packard Bell nie znajdziemy ciekawego rozwiązania prezentowanego na targach przez VIA. Firma przygotowała specjalne moduły, które przyłącza się z boku ekranu NanoBooka. Ponieważ sam ekran LCD zajmuje tylko część powierzchni pokrywy notebooka zostało w niej nieco miejsca na wymienne moduły elektroniczne. VIA pokazała, że może to być np. GPS, telefon VOIP, moduł telefoniczny 3G czy też tuner cyfrowej telewizji. W zależności od potrzeb użytkownik samodzielnie mógłby stosować określoną przystawkę. Packard Bell nie planuje jednak urządzenia o takiej funkcjonalności.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)