Trwa ładowanie...
d3io4kd

Koronawirus oczyścił powietrze? Meteorolodzy z WMO komentują: tylko na chwilę

Koronawirus i związane z nim przymusowe zamrożenie gospodarki przyczyniły się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega, że poprawa była tylko chwilowa, a sytuacja wraca już do stanu sprzed pandemii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WMO: Pandemia koronawirusa tylko na chwilę oczyściła powietrze
WMO: Pandemia koronawirusa tylko na chwilę oczyściła powietrze (YouTube)
d3io4kd

Koronawirus przyczynił się do śmierci ponad 520 tysięcy ludzi na całym świecie. Choroba COVID-19 dotknęła ponad 10 milionów ludzi, a o jej powadze najbardziej przekonali się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Pandemia spowodowała też ogromne zahamowanie gospodarki, uderzając przede wszystkim w branżę turystyczną, gastronomiczną i handlową. Wśród ogromu minusów eksperci starali doszukiwać się pozytywnych stron obecnej sytuacji.

Do największych plusów bez wątpienia można zaliczyć zmniejszenie emisji CO2, spowodowane zamknięciem zakładów przemysłowych oraz przymusową kwarantanną. Według danych usługi monitorowania powietrza Copernicus (Cams), śledzącej zanieczyszczenie w 50 europejskich miastach, aż w 42 z nich odnotowano w marcu niższy poziom dwutlenku azotu, wytwarzanego przez pojazdy posiadające silnik Diesla. W Paryżu i Londynie poziomy tego szkodliwego gazu spadły aż o 30 procent.

d3io4kd

Chwilowa poprawa

Eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ostrzegają, że poprawa jakości powietrza wynikająca z obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa była tylko chwilowa. Ich zdaniem, stopniowe odmrażanie gospodarki sprawiło, że sytuacja zaczęła wracać do stanu sprzed wybuchu epidemii. - Wirus nie zastąpi działań na rzecz klimatu. Musimy odrodzić się lepszymi - czytamy na Twitterze WMO.

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Potwierdzeniem pogorszenia się jakości powietrza są najnowsze dane z Chin. W przeciągu sześciu tygodni od podjęcia radykalnych kroków w celu zahamowania epidemii, na przełomie lutego i marca emisje dwutlenku węgla spadły tam o 25 proc. Serwis carbonbrief.com informuje, że zanieczyszczenie powietrza wróciło już do poziomu sprzed kryzysu.

d3io4kd

Rządowe dane wskazują, że w maju 2020 r. emisja CO2 w Chinach wzrosła o 4-5 proc. względem ubiegłego roku. Według informacji brytyjskiego dziennika "The Guardian", wzrost zanieczyszczenia powietrza oczekiwany jest również w Europie.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

d3io4kd

Podziel się opinią

Share
d3io4kd
d3io4kd
Więcej tematów