Największy żaglowiec na świecie pomieści aż 7 tys. pojazdów. Szwedzi zbudują giganta

Największy żaglowiec na świecie pomieści aż 7 tys. pojazdów. Szwedzi zbudują giganta

Największy żaglowiec na świecie. Szwedzi pokazali projekt
Największy żaglowiec na świecie. Szwedzi pokazali projekt
Źródło zdjęć: © YouTube
22.09.2020 13:08

Największy żaglowiec na świecie, statek Oceanbird, będzie zdolny do przewiezienia jednorazowo 7000 pojazdów. Gigantyczny prom napędzany energią wiatrową ograniczy emisję CO2 nawet o 90 proc. względem analogicznych transportowców.

Oceanbird to ogromnych rozmiarów statek przeznaczony do transportowania samochodów i ciężarówek. Prom będzie mierzył blisko 200 metrów długości i 40 metrów szerokości. Jego wyporność wyniesie 32 000 ton, natomiast wysokość - ponad 100 metrów. Po ukończeniu budowy będzie to największa jednostka żaglowa na świecie.

Statek będzie w stanie przewieźć jednorazowo do 7 tysięcy pojazdów przez Ocean Atlantycki w ciągu 12 dni. Jego średnia prędkość wyniesie 10 węzłów (około 19 kilometrów na godzinę). Dzięki napędzaniu przez energię wiatrową, emisja CO2 ze statku będzie nawet o 90 proc. mniejsza niż z analogicznych jednostek transportowych.

Firma, która przedstawiła plan budowy gigantycznego żaglowca to Wallenius Marine. Szwedzkie przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za projekty ponad 70 statków. Przy projekcie Oceanbird współpracuje z instytutem badawczym SSPA oraz z Królewskim Instytutem Technologii w Sztokholmie.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, w ciągu najbliższych miesięcy ma powstać prototyp, które zostanie poddany próbom morskim. Projekt pełnowymiarowego statku ma zostać ukończony w przyszłym roku.

Żaglowiec ma zacząć kursować do końca 2024 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)