Największy na świecie samolot napędzany wodorem ukończył swój pierwszy lot

Największy na świecie samolot napędzany wodorem ukończył swój pierwszy lot01.10.2020 15:47
ZeroAvia zaprezentowała samolot napędzany wodorem. Maszyna pomyślnie ukończyła swój pierwszy lot
ZeroAvia zaprezentowała samolot napędzany wodorem. Maszyna pomyślnie ukończyła swój pierwszy lot
Źródło zdjęć: © YouTube

Firma ZeroAvia poinformowała, że jej w pełni ekologiczny samolot pomyślnie ukończył pierwszy testowy lot. Eksperci uważają, że tego typu maszyny są przyszłością światowego lotnictwa.

Sześciomiejscowy Piper klasy M to obecnie największy napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi samolot na świecie. Firma ZeroAvia właśnie poinformowała, że maszyna ukończyła swój pierwszy oficjalny lot komercyjny. Start nastąpił z zakładu badawczo-rozwojowego firmy w Cranfield w Anglii.

Lot odbył się w ramach projektu HyFlyer, który jest finansowany przez brytyjski rząd. Zakłada on przemianę branży lotniczej w bardziej ekologiczną. Przypomnijmy, że według najnowszych badań przeprowadzonych przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), przemysł lotniczy odpowiada za około 3 procent globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, z czego aż 40 proc. pochodzi z rejsów krótkodystansowych.

Firma ZeroAvia jest zdania, że napędy wodorowe szybko zyskają popularność. Eksperci spodziewają się, że w ciągu trzech najbliższych lat do użytku trafi dziesięć 20-miejscowych samolotów.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Zdaniem specjalistów za 10 lat na niebie pojawią się wodorowe samoloty oferujące miejsca dla maksymalnie 100 pasażerów, z kolei do 2040 roku zabiorą one na pokład nawet 200 osób. Ich maksymalny zasięg ma wynieść około 5 tysięcy kilometrów.

Ekologiczną rewolucję w lotnictwie zapowiada coraz więcej koncernów. Wśród nich znajduje się szwedzka firma Heart Aerospace, które niedawno zaprezentowała projekt samolotu pasażerskiego E-19.

Plany budowy największego samolotu wodorowego na świecie przedstawiła również firma Universal Hydrogen.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)