Największy dzwon na świecie. Został wykonany w Polsce

Największy dzwon na świecie. Został wykonany w Polsce

Największy dzwon na świecie. Został wykonany w Polsce
Źródło zdjęć: © YouTube.com/Metalodlew
Adam Bednarek
23.04.2019 10:18, aktualizacja: 23.04.2019 11:16

"Vox Patris" waży aż 55 ton i jest dziełem Polaków. Ale to nie w naszym kraju gigant będzie wisiał. Jeszcze w tym roku trafi do Brazylii.

Jego rozmiary imponują. "Vox Patris" waży 55 ton. Jest wysoki na 4 m, ma 4,5 m średnicy. Samo serce dzwonu ważyć będzie 2 tony. Zostanie wykute w lipcu.

- Nigdy dotąd nie wykuwaliśmy tak ogromnego serca. Musimy wykorzystać do tego celu specjalistyczny sprzęt, jak np. wielkie kowadło, na którym można będzie nadać sercu odpowiednich rozmiarów kształt. Sama kula będzie miała półmetrową średnicę – wyjaśniał w rozmowie z PAP szef przemyskich odlewników Piotr Olszewski.

Dzwon będzie można zobaczyć w Polsce, ale niestety u nas się go nie usłyszy. Zabrzmi dopiero w Brazylii, w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade. Morska podróż zaplanowana jest na końcówkę roku. Wyruszy z Gdańska lub Hamburga.

Polski "Vox Patris" bije swoich rywali na głowę. Największy europejski dzwon, Dzwon św. Piotra w katedrze w Kolonii, waży "zaledwie" ponad 24 tony. Światowy rekord póki co należy do dzwonu znajdującego się w uzdrowisku Gotenba na stoku góry Fudżi. Jego waga to 36 ton.

Źródło: PAP via gospodarkamorska.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)