Największa elektrownia słoneczna na świecie. Pracuje nawet nocą

Największa elektrownia słoneczna na świecie. Pracuje nawet nocą
Źródło zdjęć: © YouTube
Adam Bednarek

11.03.2019 09:12, aktual.: 11.03.2019 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Maroku działa już najpotężniejsza elektrownia słoneczna na świecie - Noor. W przyszłości ma dostarczać czystą energię do Europy.

Elektrownia słoneczna Noor znajduje się na obszarze mającym 3 tys. hektarów. "Składa się z 500 tys. wygiętych eliptycznie luster o wysokości 12 metrów" - czytamy na portalu rp.pl. Choć pierwsza część Noor zaczęła pracę już w 2016 roku, to teraz kompleks działa z pełną mocą.

W dotychczasowych elektrowniach słonecznych temperatura oleju nie przekraczała 390 stopni Celsjusza. W Noor wynosi 560 st. C - właśnie do takiej temperatury rozgrzewają ją ustawione lustra.

Dzięki temu system może pracować nocą, kiedy nie ma dostępu do słońca. Całością zarządza sztuczna inteligencja.

Kompleks Noor - składający się z dwóch elektrowni słonecznych, jednej elektrowni wiatrowej i pola fotowoltaicznego - zapewnia moc 580 MW. To najlepszy wynik na świecie. Dla porównania, w tyle są amerykańskie kompleksy. Największy, Ivanpah, generuje moc 392 MW.

Maroko planuje kolejne inwestycje. W kraju ma powstać mniejsza elektrownia słoneczna, generująca moc 80MW. Ma ruszyć do 2020 roku. Dzięki temu Maroko stanie się "masowym dostawcą czystej energii do Europy".

Warunki w kraju są ku temu znakomite. W Maroko nawet 300 dni w roku jest bezchmurnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)