Największa bomba atomowa w historii - poznaj moc Cara
Największa w historii bomba nuklearna została zdetonowana przez Związek Radziecki 55 lat temu, 30 października 1961 r. na archipelagu Nowej Ziemi, daleko za kołem podbiegunowym. Eksplozja była tak potężna, że pobliskie wysepki dosłownie wyparowały.
Bomba atomowa - najlepszy powód do pokoju
Strach przed bronią atomową, a bardziej przed sutkami jej użycia jest tak silny, że posiadacze takich arsenałów – paradoksalnie – mogą się czuć bezpiecznie. Niszcząca moc broni atomowej została wykorzystana przeciwko ludziom jedynie dwa razy w historii. Za obydwie eksplozje odpowiadają Stany Zjednoczone, które jako pierwsze posiadały użyteczne ładunki jądrowe w swoim arsenale. Amerykanie swojej pierwszej próby dokonali 16 lipca 1945 na pustyni Alamogordo w stanie Nowy Meksyk. Ładunek miał moc 20 kiloton, czyli równowartości wybuchu 20 tys. ton trotylu.
Pierwsza bomba atomowa użyta w czasie wojny została zrzucona z pokładu bombowca Enola Gay, 6 sierpnia 1945 r. na japońskie miasto Hiroszima. Jako że bomba swoimi rozmiarami była znacznie mniejsza od testowego ładunku o kryptonimie Gadget, została ochrzczona przez Amerykanów przydomkiem Little Boy. Siła wybuchu, do którego doszło około 580 m nad centrum Hiroszimy o 8:16 rano czasu lokalnego, została określona na 15 kiloton, czyli tak jakby zdetonować 15 tys. ton TNT. W wyniku gwałtownego wzrostu temperatury oraz od fali uderzeniowej, w ciągu pierwszego dnia zginęło ponad 100 tys. osób. Natomiast liczba zgonów będących bezpośrednim skutkiem wybuchu (głównie choroba popromienna i poparzenia) stale rosła, by ostatecznie zamknąć bilans ofiar na poziomie ponad 165 tysięcy.
Drugim i jak dotąd ostatnim ładunkiem nuklearnym, użytym w konflikcie zbrojnym była również amerykańska bomba, o kryptonimie Fat Man, która 9 sierpnia 1945 roku została zrzucona na kolejne japońskie miasto – Nagasaki. Szacuje się, że moc 21 kiloton wystarczyła by pozbawić życia w sumie ponad 75 tys. ludzi oraz zniszczyć ponad połowę miasta. Właśnie to wydarzenie bezpośrednio przyczyniło się do zakończenia II wojny