Najwięksi producenci komputerów zagrożeniem dla środowiska?

Najwięksi producenci komputerów zagrożeniem dla środowiska?

Najwięksi producenci komputerów zagrożeniem dla środowiska?
Źródło zdjęć: © IDG
03.07.2009 11:13, aktualizacja: 06.07.2009 10:18

Organizacja Greenpeace zdegradowała producentów komputerów - firmy Hewlett-Packard, Dell i Lenovo - na swojej aktualizowanej co trzy miesiące liście rankingowej klasyfikującej koncerny z branży IT pod kątem ich przyjazności wobec środowiska naturalnego. Trzy wspomniane przedsiębiorstwa zostały ukarane za niedotrzymanie obietnicy rezygnacji ze stosowania w swoich produktach polichlorku winylu i bromowanych opóźniaczy spalania (BFR) do końca 2009 roku

W ubiegłym tygodniu aktywiści Greenpeace odwiedzili siedzibę główną chińskiego oddziału HP i przekazali przedstawicielowi koncernu model notebooka HP opatrzony napisem "Niebezpieczne produkty", czytamy w komunikacie wydanym przez Greenpeace. Akcję protestacyjną przeprowadzono także w Holandii, ponieważ HP postanowił przesunąć zapowiedziane w 200. roku plany stanowiące o wycofaniu w latach 2009–2011 materiałów PVC i BFR z produkowanych przez firmę komputerów. Inaczej niż Dell i Lenovo, w wypuszczanych przez HP na rynek produktach nie dokonano nawet redukcji zastosowania wymienionych materiałów.

Obraz
© (fot. Greenpeace)

Zdaniem aktywistów na dalsze stosowanie niebezpiecznych substancji nie ma żadnego usprawiedliwienia. PVC jest najbardziej niebezpiecznym tworzywem sztucznym, przy którego spalaniu mogą powstawać rakotwórcze dioksyny. Z kolei związki BFR są słabo biodegradowalne i potrafią gromadzić się w łańcuchu pokarmowym; ich obecność można też stwierdzić w kurzu, ponieważ cząsteczki tej substancji potrafią uwalniać się z urządzeń.

Na przeciwnym biegunie uznania u obrońców środowiska znalazła się firma Apple, która w swoich nowych modelach komputerów zrezygnowała w dużej mierze z PVC i całkowicie z BFR. Liderem listy najbardziej przyjaznych środowisku firm z branży IT w dalszym ciągu pozostaje Nokia, za którą plasują się Samsung i Sony Ericsson. Z kolei Sony spadło z 5. na 12. lokatę, ponieważ nie dotrzymuje kroku innym firmom w zakresie recyklingu elektronicznych odpadów. Na ostatnich miejscach liczącego 18 pozycji rankingu znajdują się Microsoft, Lenovo, Fujitsu i Nintendo.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)